Google chce výrazně sblížit Chrome OS s Androidem

Albert Ryba | 25.09.2014 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Google se snaží posílit svůj operační systém Chrome OS a proto se rozhodl rozšířit jej o možnost spouštět v něm aplikace vytvořené původně pro Android. Těch je již více než milion, což umožní Chrome OS být v oblasti desktopových řešení značně atraktivnější než dosud. Komentátoři také hovoří, že je to jasný signál sbližování Chrome OS s výrazně úspěšnějším Androidem, ač se Google tomuto kroku v minulosti bránil.

Současně se také předpokládá, že by v blízké budoucnosti mohlo být možné spouštět pod prohlížečem Chrome běžícím na Androidu doplňky pro Chrome. Jedná se vlastně o malé aplikace vytvořené pro tento prohlížeč, které běží přímo v rámci něj. To otevírá možnost multiplatformity, kdy je určitou aplikaci (doplněk) možné používat napříč různými operačními systémy, pro které je Chrome k dispozici. Dosud to ale nebylo možné právě v Androidu a tento krok by tuto mobilní platformu také posílil.

Vítězství pro Chrome i Android

V současnosti je roztříštěnost a nekompatibilita platforem jednou z největších nočních můr pro vývojáře. Sblížením Androidu a Chrome OS tak může dojít k výraznému rozšíření možností obou těchto systémů, aniž to bude vyžadovat příliš mnoho práce navíc.

Zájem o Chromebooky v poslední době překvapivě roste a jsou oblíbené zejména v oblasti vzdělávání. Pro uživatele jsou zajímavou alternativou k notebookům s Windows i OS X, zejména díky svojí nízké ceně a dobré hardwarové výbavě. Nyní budou tedy ještě atraktivnější díky možnosti spouštět nativní aplikace pro Android. O podobný krok se ostatně snaží i Microsoft v rámci svých platforem, nicméně zde je situace výrazně složitější a nejen že mu chybí dostatečný počet mobilních aplikací, ale i popularita „moderního rozhraní“ příliš neroste a také desktopová a mobilní platforma jsou stále poměrně odlišné.

Do budoucna je pravděpodobné, že Google nebude chtít Chrome OS s Androidem zcela sjednotit, už jen proto, že Android je koncipován jako mobilní platforma a Chrome OS pak jako desktopová. Lze ale předpokládat, že bude stále více vlastností, které se objeví v obou těchto OS současně.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz