Kognitivní computing slibuje další revoluci v IT

Albert Ryba | 04.09.2014 | Analýzy, Software | Žádné komentáře

V srpnu proběhla konference Cognitive Computing Forum, pořádaná kalifornskou organizací Dataversity. Byly zde představeny některé trendy v oblasti vývoje softwaru a případně celého IT, které by podle odborníků měly v budoucnosti získat na významu.

Jedním z důležitých rysů je využití prvků umělé inteligence. Ale ne v takové podobě, jako tomu bylo dříve u tzv. znalostních či expertních systémů, které byly vystavěny obvykle na široké bázi pravidel vytvořených na základě zkušenosti specialistů v oboru. Nově se spíše mluví o tzv. kongnitivním computingu (cognitive computing), což bývá trochu zamlžený a různě používaný pojem.

Kognitivní aplikace mají podobně jako lidský mozek vlastnost učit se ze zkušenosti nebo z instrukcí. Podobně jako je člověk závislý na smyslech, kognitivní aplikace pracují s daty, která nejen zpracovávají, ale i se z nich současně učí. Tato řešení se proto hodí zejména pro nejrůznější analýzy a adaptační řešení, kdy se dokáží přizpůsobit způsobem, jakým by to žádný pevně naprogramovaný software neuměl.

Co nabídne kognitivní computing?

Mezi hlavní závěry, které na Cognitive Computing Foru zazněly, patří tyto body:

Kognitivní computing změní způsob, jakým pracujeme se softwarovými systémy
Jedním z cílů kognitivního computingu je docílit toho, aby počítače interagovaly s lidmi více lidskými způsoby. I když jsme ještě stále daleko od možnosti plného rozpoznání hlasu a porozumění jazyku, lze si již představit oblasti, kde je možné s přirozeným jazykem pracovat. Například společnost IBM v rámci systému Watson Q&A pracuje na analýzách dat, kdy by výsledky byly interpretovány v přirozeném jazyce.

Rozpracované jsou ale i další a mnohem pokročilejší technologie. Například Mark Sagar z univerzity v Aucklandu na fóru představoval možnosti, jak software může podle obličeje rozpoznávat výrazy a emoce. Práce s přirozeným jazykem je velkou výzvou zejména v oblasti mobility.

Kongitivní přístup může řešit problémy byznysu lépe, než tradiční software
Velké firmy se v následujících letech stanou atraktivními zákazníky pro dodavatele kognitivního softwaru. Jak pro ty větší hráče, tak i pro malé start-upy, které se pokusí s vlastními kognitivními řešeními prorazit. Například Vivian Mingová představila svůj framework založený na kognitivním computingu, který má pomoci firmám efektivně vybírat uchazeče na pozice softwarových vývojářů. Místo nekonečného procházení stovek životopisů provede kognitivní systém vyhodnocení automaticky a rychle a zredukuje potřebný čas na zlomek.

Také některé velké finanční domy a ratingové agentury již využívají sofistikované kognitivní systémy, protože ty dokáží přinést potřebný závěr mnohem rychleji a pracovat s komplexnějšími daty, než by to dokázal jakýkoliv člověk.

Dnešní podoba kognitivního computingu je jen začátek
To, co dnes označujeme za kognitivní computing, je podle odborníků jen špičkou ledovce toho, co přijde v budoucnu. Vývoj v této oblasti má cíle, které zahrnují dekádu i delší časové úseky a je potřeba vyřešit problémy, které dosud nebyly řešeny. Nicméně postupně jednotlivé střípky zapadají do sebe a jak se kognitivní principy začnou objevovat v reálném nasazení, jak bude jasný jejich přínos pro byznys, bude růst i poptávka.

Kognitivní computing je velmi široká sféra řešení a problémů, zahrnující oblasti jako samoučení, porozumění jazyku, genetické algoritmy, reprezentaci znalostí, mozkové simulace a další. Postupně ale tyto oblasti dozrávají a s tím, jak vyjdou z laboratoří a univerzit, stanou se iniciátorem mnoha změn, přičemž všechny důsledky si nyní ještě neumíme ani představit. Analytici agentury Forrester Research proto označují kognitivní přístup za jednu z hlavních vln transformace IT, která nás v budoucnu čeká.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz