Linux pro podniky dozrál, úspěšně konkuruje Unixu

Albert Ryba | 18.09.2014 | Podniková infrastruktura, Software | Žádné komentáře

Zatímco na běžných PC se Linuxu příliš nedaří, jeho pozice v korporátní sféře je čím dál silnější. I proto se výrazně rozšiřují jeho možnosti právě tímto směrem. Podívejte se na to, do jaké fáze v současnosti Linux dospěl.

Poslední verze velkých podnikových linuxových distribucí využívají široké spektrum funkcí obsažených v posledních verzích kernelu 3.1x a přidávají i některé vlastní funkce a rozšíření. Ty se zaměřují zejména na nasazení napříč mnoha servery, pokročilé škálování a pro cloudové využití. V této oblasti dříve dominovaly v podnicích hlavně unixové systémy a také řešení od Microsoftu. Nicméně Linux za poslední roky výrazně vyzrál a současná řešení jsou již na špičkové úrovni.

Rysy moderních Linuxových distribucí

Mezi hlavní vlastnosti pro nasazení v podnicích stojí za to zmínit zejména ty následující:

Škálovatelnost – linuxové jádro je nyní možné škálovat až na 4096 x86 procesorů a 16 TB paměti, což byla dosud doména hlavně unixových serverů. Linux tedy nyní podporuje i největší x86 servery, jaké se vůbec dodávají.

I/O – kernel nyní zahrnuje podporu otevřeného souborového systému btrfs, který nabízí výrazně lepší škálovatelnost a funkcionalitu než třeba ZFS od Oraclu. Jde například o podporu checksumů, CoW, snapshottingu, pokročilé správy logických svazků včetně tenkého provisioningu a další. Poslední verze pak navíc obsahují např. Podporu geoclusteringu a vzdálené replikace dat.

Virtualizace – poslední verze linuxového kernelu pracují s kontejnery, což jsou odlehčené virtualizační jednotky, které obvykle efektivněji sdílí zdroje než klasické hypervizory a umožňují i snazší nasazení a správu. Kontejnery mohou obsahovat aplikace a nebo i celé operační systémy, s nimiž se v případě aktualizace pracuje mnohem snáze, než v klasickém pojetí virtualizace.

Clustering a vysoká dostupnost – podpora funkcí replikace souborů přináší možnosti pracovat s geograficky distribuovanými clustery fyzických či virtuálních serverů a při selhání umožňuje snadné automatické nebo manuální přepnutí na jiné zdroje.

Optimalizace pro procesory IBM Power – ačkoliv Linux již podporuje procesorovou řadu Power od roku 2001, vzhledem k tomu, že poslední generace procesorů Power od IBM se dostává do centra pozornosti firem, aktuální linuxové distribuce jako třeba SUSE 11.3 obsahují řadu rozšíření a doplňků pro co nejlepší podporu těchto procesorů. Pro x86 servery tak vzniká silná konkurence a systémy s čipy Power mohou nabídnout životaschopnou alternativu s Linuxem.

Komentátoři se shodují, že moderní Linux si jasně zvolil svoji cestu a od roků neúspěšného boje s Windows se nyní vyprofiloval na řešení pro podniky, které je použitelné i pro nejnáročnější úkoly. Stal se tak opravdu silnou konkurencí pro Solaris či AIX, s nimiž firmy často bojovaly, ale neměly k nim žádnou alternativu. Rozdíly v možnostech mezi unixovými systémy a posledními linuxovými distribucemi se již eliminovali a firmy se přestávají obávat nasadit Linux na velké množství serverů a na kritické úkoly.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz