LTE připojení přinese do ČR nové služby i internet věcí

Albert Ryba | 22.09.2014 | Aktuality, Internet a služby | Žádné komentáře

Aktuální studie Accenture „Vyplatí se investice do LTE na českém trhu?“ týkající se investic do sítí čtvrté generace odhaduje, že jejich návratnost se bude na českém trhu pohybovat kolem devíti let. V úvahách, jak návratnost urychlit se kromě nových služeb pro zákazníky stále častěji objevuje termín „Internet věcí“.

V ČR v posledním roce skokově stoupl počet uživatelů chytrých telefonů, tabletů a dalších mobilních zařízení, která kladou zvýšené nároky na kvalitu a rychlost mobilního připojení. Mobilní operátoři proto jsou nuceni v následujících letech masivně investovat do rozvoje 4G sítí a rozvoje vysokorychlostního připojení.

Situace je v současnédobě taková, že signálem rychlých datových sítí jsou pokryta pouze větší města, přičemž kapacita sítí je i zde diskutabilní. Do 3 let by měl být tzv. rychlý internet dostupný v celé ČR. „Naše studie ukázala, že návratnost investic do sítí čtvrté generace na českém trhu se protáhne v průměru na 9 let,“ říká Michal Novák, manažer analýz telekomunikačního trhu pro Evropu a Latinskou Ameriku, Accenture ČR. Celková výše investic do LTE je odhadována na 34 mld. Kč, přičemž za licence na 15 let operátoři státu zaplatili 8,5 mld. Kč.

„Čeští, ale i další operátoři v Evropě a na světě, budou muset hledat způsoby jak rozumné návratnosti dosáhnout. Neznamená to ale, že budou automaticky zvyšovat ceny. Spíše se zaměří na poskytování nových služeb, které ještě více zvýší význam mobilních zařízení v našich životech,“ dodává Michal Novák, Accenture ČR. Mezi tyto služby by mohlo patřit poslouchání streamované hudby či podobné sledování filmů.

Další šancí na dřívější návratnost investice je masivní rozvoj Internetu věcí. Jedná se o koncept, kdy mezi sebou nebudou komunikovat jednotlivci, ale chytré přístroje nebo tyto přístroje budou ovládány našimi mobilními telefony na dálku. Již dnes existují první vlaštovky, když je možné ovládat garážová vrata nebo topení na chalupě mobilem na dálku. Jak vrata, tak topný systém mají svojí vlastní SIM kartu a očekáváme, že počet takovýchto „přístrojových“ SIM karet poroste exponenciálně, podle společnosti OVUM jich bude na světě za 5 let více jak půl miliardy. A podle společnosti IDC vzrostou již za rok 2014 v ČR příjmy z těchto služeb o 15%. „Největšími oblastmi použití této technologie jsou řízení vozových parků a bezpečnostní systémy. Internet věcí se bude ale v budoucnosti stále častěji týkat i každého z nás, v oblasti zdraví (např. monitorování u seniorů) či  řízení chytrých domácností,“ uzavírá Michal Novák, Accenture ČR.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz