Mohou procesory IBM Power 8 v podnicích nahradit x86?

Albert Ryba | 29.09.2014 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Ačkoliv jsou servery s procesory x86 bezkonkurenčně nejrozšířenější, nemusí být vždy vhodnou volbou pro určité typy zátěže. Zajímavou volbou mohou být ještě relativně nové procesory Power 8 od IBM, které mohou některé úkony vykonávat se značně vyšší efektivitou. Je ovšem potřeba si dobře rozmyslet, pro jaké nasazení je využít.

Ačkoliv procesory Power jsou linuxovým kernelem podporovány již od roku 2001, až v poslední době se dočkaly výraznější pozornosti v podobě optimalizace a přidání speciálních rozšíření v linuxových distribucí právě pro tento typ procesorů. IBM spolupracuje především se SUSE, ale i s dalšími velkými hráči na poli Linuxu, aby pro systémy Power byly k dispozici stejné nástroje jako pro systémy s procesory x86. Pracuje se také na softwarové kompatibilitě, aby byly pro architekturu Power dostupné podnikové aplikace používané i na x86 systémech, což má firmám umožnit snazší migraci a nebo využití obou těchto systémů v rámci jednoho prostředí.

Power 8 výrazným posunem vpřed

IBM u architektury Power 8 zapracovalo na výrazném zvýšení výkonu ve srovnání s předchozí architekturou Power 7 / Power 7+ a kromě přidání více jader je každé jádro schopno zvládnout více zátěže, než tomu bylo předtím. Cena je ovšem podobná a také energetické nároky nevzrostly. Jde tedy o velmi příznivou rovnici. Čipy dokáží také pracovat s daty v obou formátech endianity, nejen v malé (jak je tomu u x86 systémů) či ve velké (jako u mainframů a řady dalších unixových systémů), což zjednodušuje výměnu dat mezi různými systémy.

Změn a novinek u Power 8 je samozřejmě více, ale důležité je, že analytici jsou přesvědčeni, že IBM se podařilo přijít s natolik zajímavým řešením, o němž stojí za to uvažovat. Firmy tak mají životaschopnou alternativu k x86 serverům, přičemž přechod na ní by neměl být nijak extrémně náročný a bolestivý. A výsledkem by měla být vyšší efektivita zejména v oblasti webové zátěže, analytických úloh a zpracování velkých objemů dat. Samozřejmě jedna věc jsou benchmarky, které IBM prezentuje a druhá je běžná praxe, kde mohou být určité rozdíly zřejmé. Je potřeba si tedy vyzkoušet ve vlastním prostředí, o kolik je které řešení lepší.

Pro koho může být Power 8 dobrou volbou?

Pro IBM je samozřejmě obtížné konkurovat záplavě x86 serverů, které prodávají zejména někteří čínští výrobci s minimální marží, ale tento segment pro něj není ani cílem. Procesory Power mají oslovit firmy, které kupují dražší, značkové x86 servery (typicky od velkých hráčů jako Dell či HP) a ptají se, zda neexistuje efektivnější řešení než to, které mají. Důležitý je zejména typ zátěže, pro který by měl být nový systém použit.

Pokud se firmě systémy Power osvědčí a ukáží být efektivnější než stávající řešení, pak je to rozhodně důvod pro to zařadit je do svojí infrastruktury. Jak již bylo řečeno, třeba pro zpracování velkých objemů dat a provádění analýz může být efektivita oproti systémům x86 opravdu výrazně vyšší.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz