Vyděračský ransomware DirCrypt šifrující soubory byl prolomen

Albert Ryba | 25.09.2014 | Aktuality, Bezpečnost | Žádné komentáře

Odborníci společnosti Check Point využili zranitelnosti ve škodlivém kódu k obnovení zašifrovaných souborů, které kyberzločinci drželi jako „rukojmí“. DirCrypt kóduje uživatelská data a jejich obnovu nabízí až po zaplacení „výkupného“. Díky prolomení kódu DirCryptu lze obnovit data jednotlivých uživatelů i celých organizací, aniž by bylo nutné výkupné kyberzločincům platit.

Ransomware se stal v posledních letech jednou z hlavních bezpečnostních hrozeb. Nebezpečný je i díky rychlému vývoji jednotlivých variant a útočných technik. V rámci typického ransomwarového útoku kyberútočníci infikují síť a nenápadně zašifrují soubory, takže je uživatelé nemohou otevřít. Kyberzločinci následně požadují výkupné za odemknutí zašifrovaných souborů a vyhrožují trvalým zamknutím souborů, pokud není výkupné zaplaceno dostatečně rychle. Ransomware je používán k masovým útokům a nakažení velkého množství počítačů. Například CryptoLocker, jiný nechvalně známý typ ransomwaru, nakazil přes 530 tisíc strojů, což názorně ukazuje, jak rychle se tyto útoky mohou šířit.

Odborníci společnosti Check Point se v boji s tímto stále běžnějším typem útoků podívali na způsoby, jak zvrátit škody, aniž by bylo nutné platit výkupné. V tomto případě byla odhalena chyba ve vytvoření ransomwaru DirCrypt, konkrétně jak kyberzločinci implementovali kryptografické komponenty do škodlivého kódu. Zranitelnost v ransomwaru umožnila expertům poradit si s šifrováním a obnovit většinu zakódovaných souborů.

„Ransomware se stal populární technikou zločinců, protože oběti často nemají ani ponětí, jak jinak se vypořádat s útokem, než zaplatit výkupné. Je to v oblasti škodlivého kódu možná ta vůbec nejčistší forma zla, protože používá taktiku strachu a psychologického nátlaku na oběť. Bohužel často je výkupné zaplaceno, což zvyšuje motivaci tvůrců škodlivého kódu ještě více se zaměřit na ransomwarové útoky,“ říká Michael Shalyt, vedoucí výzkumného malwarového týmů společnosti Check Point Software Technologies. „Malware má často i své slabé stránky, které lze využít k odvrácení škod. Přesně takové slabé místo jsme našli i v případě DirCrypt.“

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz