Gartner: Roboti a drony připraví o práci třetinu lidí

Albert Ryba | 07.10.2014 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Nová studie analytické agentury Gartner šokuje – podle ní do roku 2025 nahradí třetinu všech pracovních míst roboti a drony. V následujících deseti letech díky tomu dojde k dalšímu prohloubení problému s nezaměstnaností, která sužuje i současný svět.

Peter Sondergaard, ředitel pro výzkum v agentuře Gartner, říká, že během pěti let se stanou automatizované drony standardní součástí běžných procesů v mnohých odvětvích průmyslu, v zemědělství, ale třeba i při kontrole různých ropovodů a plynovodů. Stále populárnější jsou robotické systémy také ve vojenství.

Budoucnost je ve znamení automatizace

Drony jsou tak podle něj jednou z mnoha rozvíjejících se technologií, které v horizontu deseti let výrazně změní svět. Jedná se o jakousi aplikaci dnešních informačních technologií, protože má jít o „chytré“ stroje, které dokáží vyhodnocovat řadu podnětů a některé činnosti tak vykonávat i lépe než lidé. Vize, která byla dříve populární hlavně ve sci-fi filmech, se tak dle Gartneru stane poměrně brzy realitou.

Chytré stroje jsou podle Sondergaarda jasnou budoucností automatizace a lze předpokládat, že budou hrát stále větší roli jak v manuálních činnostech, tak i v těch, které vyžadují intelektuální schopnosti. Jedná se o posun k tzv. kognitivnímu computingu, který je považován za novou vlnu umělé inteligence (více o něm najdete v článku Kognitivní computing slibuje další revoluci v IT). Stroj tak získá data podobným způsobem, jako to dělá člověk svými smysly a dokáže je analyzovat a dospět k nejlepšímu možnému závěru. Samozřejmě nebude nutné, aby vždy šlo přímo o dron či robota, ale některé činnosti tak do roku 2025 bude zastávat místo lidí sofistikovaný software s kognitivními funkcemi.

Stanou se lidé nepotřební?

Sondergaard dodává, že nový digitální  byznys bude vyžadovat méně lidské práce a řadu úkolů budou stroje schopné dělat efektivněji a rychleji než lidé. Již v současnosti se objevily zprávy nejen o tom, že Amazon a Google plánují doručovat zboží zákazníkům pomocí dronů, ale třeba i České radiokomunikace experimentují s používáním dronů k opravám a inspekcím vysílačů. To je ovšem stále jen začátek.

David Aron, analytik Gartneru, v této souvislosti nabádá organizace k připravenosti. Jedná se o zásadní změnu, která může rozhodnout o tom, kdo se stane lídrem na trhu a i když ze začátku bude tato změna možná nastupovat pomalu, její efekt bude opravdu masivní.

Automatizace není jednoznačnou výhrou

Nicméně pokračující automatizace má i svojí stinnou stránku. S tím, jak výrazně ubudou pracovní místa, pravděpodobně klesne i kupní síla domácností. Firmy tak budou postaveny do situace, kdy budou muset dále snižovat náklady a ještě více automatizovat. Což ovšem může vést k začarovanému kruhu, který nemusí být snadné přerušit. V ohrožení navíc již nebudou jen zaměstnanci vykonávající rutinní činnosti, ale jak je z výše uvedeného patrné, tak i ti, kteří se specializovali na různé vysoce kvalifikované činnosti.

Tato vize byla představena na právě probíhající konferenci Symposium/ITxpo v USA, kterou pořádá agentura Gartner.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ tři = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz