HP se rozdělí na dvě společnosti. Je to dobrý tah?

Albert Ryba | 06.10.2014 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Počítačový gigant HP oprašuje původně kritizované plány na oddělení PC divize. Podle posledních informací se má rozdělit na dvě samostatné společnosti, z nichž jedna se zaměří na podniková řešení (hardware, software a služby) a druhá pak bude pokračovat v byznysu s PC, notebooky a tiskárnami.

Informaci o tom přinesl Wall Street Journal s tím, že k rozdělení by mělo dojít v příštím roce. Zatím není jasné, zda se některá ze společností bude přejmenovávat, ale podle komentátorů by opuštění značky HP ani pro jednu z nových společností nebylo dobrým krokem. Pravděpodobně tak půjde o rozlišení pomocí nějakého přívlastku.

Doplnění 6.10.2014 16.00h: Názvy nástupnických společností již byly zveřejněny, PC a tiskárny bude dělat HP Inc. a na podniková řešení se zaměří společnost HP Enterprise.

To, že obě rozdělené části budou mít i tak stále mnoho společného, potvrzuje i informace, že CEO HP Mag Whitmanová má pokračovat jako výkonná ředitelka společnosti zaměřené na podniková řešení a ve společnosti zaměřené na PC a tiskárny bude vykonávat pozici předsedkyně představenstva. Právě oddělení divize PC ale bylo tím, co v roce 2011 sklidilo ostrou kritiku a vedlo až k odvolání tehdejšího CEO firmy Léo Apothekera.

V současnosti byznys s PC a tiskárnami dělá zhruba polovinu ročního obratu HP. V roce 2013 to bylo konkrétně 55,9 miliardy dolarů. Nicméně byl zde meziroční pokles o 7,1 %, přičemž obrat celé firmy klesl o 6,7 %. HP se dostává v posledních letech pod silný tlak, v oblasti PC je to zejména díky agresivní cenové politice společnosti Lenovo a také se mu dlouhodobě příliš nedaří v oblasti tabletů a smartphonů. Zatím není příliš jasné, proč nyní myšlenka na rozdělení znovu ožila, ale je možné, že Whitmanová chce, aby HP bylo vnímáno spíše jako firma dodávající podniková řešení než jako výrobce PC. Touto cestou se již před mnoha lety vydalo IBM, ovšem HP se zjevně nedaří najít tu správnou pozici na trhu. To ilustruje i propad ceny akcií HP, které se například loni ke konci roku prodávaly jen za 12 dolarů, zatímco v roce 2010 to bylo ještě 54 dolarů.

Rozdělení HP prý bude dobrým krokem

Patrick Moorhead, prezident analytické agentury Moor Insight & Strategy ovšem říká, že rozdělení pro něj smysl dává a podniková řešení podle něj mají zcela jiný životní cyklus než PC a tiskárny, stejně tak i jiný způsob distribuce, servisu a podpory.

Mezi hlavní přínosy rozdělení podle něj bude patřit lepší orientace nově vzniklých rozdělených společností na svůj byznys, stejně tak i na výzkum a vývoj. Protože nyní neprobíhá pro jednotlivé divize zcela rovnoměrně. Při rozdělení bude podle Moorheada také snazší jednu z částí prodat, což by s původním „mamutím“ HP bylo nerealizovatelné. Podniková část HP by se mohla více zaměřit na software, který je podle Moorheada největší slabinou tohoto giganta a také na posílení cloudových služeb. HP Enterprise by tak mohlo bez zátěže spojené s PC a tiskárnami na trhu s podnikovými řešeními více posilovat a rychleji růst.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz