Jak vybrat správné řešení pro firemní web?

redakce | 23.10.2014 | Aktuality | Žádné komentáře

Prakticky každá firma, podnikatel či organizace jsou jednou za čas postaveni před otázku jak pořešit svůj web. Pokud má nějaký existující, musí jej pravidelně modernizovat. Což se nemusí týkat jen vzhledu, ale i celého jeho pojetí a redakčního systému. Zvlášť menší společnosti a živnostníci často mají jen jednu nebo dvě statické webové stránky a pod tlakem konkurence zvažují komplexnější řešení. Populární je dnes také vytvářet nejrůznější micro sity, třeba pro nové produkty a služby. A příkladů se dá najít víc. Jak si vybrat řešení, které pro vás bude to správné?

Obecně se dá říci, že na trhu existuje prakticky nepřeberná nabídka. Od open source redakčních systémů po komplexní proprietární řešení. Můžete využít existující šablony a nebo si nechat vytvořit kompletně vlastní design. Můžete tvorbu webu svěřit do rukou profesionálům, dále třeba různým nadšencům a nebo se o dosažení výsledku pokusit vlastními silami. Zejména pokud s tvorbou webů nemáte zkušenosti a vaše firma nemá vlastní IT oddělení, pravděpodobně je pro vás nejlepší možností spolehnout se na zkušené profesionály, kteří vám obvykle doporučí nejlepší možné řešení a vytvoří vám stránky na klíč. Tvorba webových stránek dnes vyžaduje řadu komplexních znalostí a doby, kdy mohly být dílem jednotlivce, jsou už dávno pryč. Alespoň v případě zmíněných firemních webů.

Je open source výhodou?

Nicméně nepředbíhejme a podívejme se hned na začátek na to, jaké řešení zvolit a jaké má výhody. Již bylo řečeno, že na trhu existují bezplatná open source řešení jako WordPress, Joomla a Drupal. Samotný redakční systém je v takovém případě sice bezplatný, ale pokud budete chtít využít například profesionální šablonu, musíte počítat s určitými investicemi, stejně tak jako při jejích úpravách. Což je pro seriózní využití prakticky nutností.

Potíže však nastanou v případě, že výrobce šablonu aktualizuje a vy ji máte překódovanou. Pokud provedete aktualizaci, pak veškeré úpravy ztratíte. Tím se dostáváte do situace, kdy jí bude nezbytné upravovat znovu a znovu. Můžete zůstávat samozřejmě u původní šablony bez aktualizací, ale v takovém případě se můžete zase dostat do problému s některými novými prohlížeči, zejména na mobilních přístrojích, kde se stránky nemusí správně zobrazit.

Problémem je v případě open source řešení také možnost využívat funkce na míru. K dispozici jsou sice obvykle různé doplňky a pluginy, ale ty nemusí vždy odpovídat vašim potřebám. Navíc existující doplňky nemusí správně fungovat v případě aktualizace redakčního systému na novou verzi a nelze se vždy spoléhat na to, že autor vydá opravu.

Nezanedbatelným problémem mohou být i různé chybové hlášky open source řešení a jejich snahy o odstranění. S podobným problémem jsme se dlouho potýkali například při migraci stránek ve WordPressu z jednoho hostingu na jiný, kdy se po přenosu na nový server již nezobrazovaly na webu obrázky a místo nich se objevila chybová hláška. Nutno říci, že migrace proběhla za použití migračního nástroje, který ale provedl nežádoucí změny v databázi. Což ovšem zjistil až po mnoha hodinách snažení externí programátor. Diskuzní fóra byla plná otázek, ale žádných rozumných odpovědí.

Určité riziko je samozřejmě spojeno i s otevřeností kódu open source řešení. Zejména starší verze obsahují zranitelnosti, které mohou útočníci snadno prozkoumat a zneužívat. Pokud tedy neprovádíte pravidelné aktualizace open source řešení, může se váš web stát snadným cílem kynerútočníků. Napadnutelná ale může být i jen určitá část, například jen některý ze zastaralých doplňků. Nelze dokonce vyloučit, že samotní autoři určitých doplňků si mohou nechávat otevřená zadní vrátka.

Prioprietární řešení

Opakem jsou systémy s uzavřeným kódem, do kterého vidí jen jeho tvůrce. Pokud sami neplánujete web upravovat a stejně budete řešit vše přes externí firmu, může vám být víceméně jedno, že práva na kód má jen ona. Lze předpokládat, že se s ní snadno dohodnete na jakýchkoliv úpravách na míru, na libovolných změnách a pravděpodobnost, že někdo napadne takovýto web také není příliš vysoká. Protože útočník si raději zvolí nějaký, který běží na systému jenž zná. Firma, která stojí za proprietárním řešením si obvykle ohlídá, aby vše fungovalo jak má a výhodou je i fakt, že vždy ví, kde je problém, pokud nějaký nastane.

Samozřejmě je potřeba v tomto případě zvolit webdesignérskou firmu s tradicí, u které víte, že už řadu let funguje a u které je vysoká pravděpodobnost, že zde bude i v budoucnu. Aby byla zajištěna kontinuita vývoje na vašem webu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz