Kdy koupit nový a kdy stačí repasovaný počítač?

Albert Ryba | 27.10.2014 | Aktuality | Žádné komentáře

Velcí výrobci PC neustále chrlí na trh nové a nové modely. Nicméně ty, které již někde sloužily, často nejsou ještě určené do starého železa a naopak na většinu činností mohou být stále bez problémů použitelné. A to jak pro domácí účely, tak i pro firmu. V jakém případě vybrat nový počítač či notebook a v jakém vám stačí repasovaný počítač?

Nový počítač se obvykle vyznačuje použitím technologických novinek – nejpokročilejších procesorů, grafických čipů, rychlých pevných disků atd. Nové počítače se blýskají novotou, je na něj záruka dva roky a je jasné, že jsou výkonově výše, než starší repasovaná technika. Pokud vybíráte počítač, který má klást důraz na design, který by měl vydržet ještě řadu let a který budete používat pro náročné výpočetní operace, není pak co řešit. Nové PC či notebook jsou pro vás jasnou volbou.

Nicméně pro většinu situací naopak něco takového není vůbec potřeba. Ve firmách se obvykle počítače využívají na jednoduché kancelářské operace. V domácnostech je to nejčastěji surfování po webu, přehrávání hudby a filmů nebo psaní e-mailů. A na to s trochou nadsázky bez problémů stačí i 6-7 let staré PC. Ač u takových modelů bývá obvykle zase problém se spotřebou, hlučností, spolehlivostí (s ohledem na stáří) atd.

Nebojte se repasovaných PC
Nicméně zhruba tři roky staré PC je z hlediska výkonu, spotřeby i spolehlivosti jen o stupeň horší než nové modely. Toto stáří má většina dnešních repasovaných počítačů, které stojí zhruba polovinu oproti novým, ale ve většině situací poslouží stejně dobře. Většinou jde o stroje s procesory Core2 Duo, které mají již poměrně moderní architekturu a vysokou efektivitu, občas se začínají objevovat i repasované počítače s procesory Core i3, Core i5 a někdy dokonce i s Core i7. Většinou jde navíc o profesionální modely z business třídy, které byly designované s ohledem na dlouhou životnost a kvalitní provedení. Záruka na repasovaná PC je obvykle v délce 1 roku. Výhodou je i to, že obvykle disponují licencí na Windows 7, která dnes patří mezi nejpopulárnější.

Pokud tedy plánujete nákup počítače, zvažte, zda opravdu potřebujete nový a zda se vám vyplatí. Repasovaná výpočetní technika je levná, ale může sloužit stejně dobře jako nová a jedná se i o ekologický přístup, protože v počítačích je použito mnoho drahých kovů, které by s vyřazením skončily v mnoha případech na skládce. Repasovaný počítač tak může být správnou volbou pro většinu situací.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz