Možnosti aplikace SketchUp Pro určené pro 3D návrhy

Albert Ryba | 21.10.2014 | Aktuality, Software | Žádné komentáře

V dnešním článku bychom vás rádi blíže seznámili s programem SketchUp Pro, což je specializovaný software určený pro rychlou a efektivní tvorbu 3D návrhů. Momentálně je k dispozici ve verzi 2014 a plně spolupracuje s klasickými CAD programy a vizualizačními systémy. Od nich se ale liší způsobem použití. Zatímco uvedení CAD systémy se používají pro tvorbu detailních projektů a výkresů, SketchUp pro je naopak zaměřen na návrhy a skicování. Jinými slovy, slouží k tomu, aby bylo možné určitou myšlenku převést co nejrychleji do digitální 3D podoby a s ní pak dále pracovat a funguje tak jako skicář. Využít jej lze v nejrůznějších oborech, kde se pracuje s trojrozměrnými modely.

Mezi hlavní rysy patří kromě zmíněného důrazu na snadné ovládání a interoperabilitu s dalším softwarem i podpora velkoformátového tisku ve vysokém rozlišení, dále pak možnost ukládání projektů do vektorových souborových formátů PDF a EPS, export 3D animací do souborových formátů AVI a MOV či plná česká lokalizace. Za zmínku pak stojí i profesionální prezentační modul LayOut.

Co se týká funkcí řešení SketchUp pro návrh modelů, kromě klasických prvků jako možnost tvořit čáry, obdélníky, kružnice, oblouky či možnost využít funkcí posunu, kopírování, otáčení či změny velikosti, zde najdeme i další pokročilé užitečné vlastnosti. Jde například o odkazový systém, kdy jsou automaticky rozpoznávány uzavřené tvary pro vyplnění, body k uchopení či zarovnávání čar. Dále je to vytváření 3D geometrie pomocí vytažení nebo zatlačení ploch či tažení profilu po dráze. Za zmínku stojí i práce s komponenty, co jsou opakující se prvky, které lze snadno kopírovat a znovu použít, dynamické komponenty, které jsou automaticky upravovány podle konkrétní situace (např. Délka schodiště) a k dispozici je i bezplatná databáze již vytvořených komponent na webu. Dále lze v aplikace SketchUp Pro pracovat s terénem, kvótováním, pracovat s průnikovými křivkami, vytvářet trojrozměrný model z fotografie, nanášet na model různé barvy a textury s nimiž lze dále pracovat a také ladit styly, stíny a výsledný projekt exportovat jako animaci.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz