Windows 10: Co přinesou nového a kde stáhnout preview?

Albert Ryba | 01.10.2014 | Software | Žádné komentáře

I když Microsoft držel vývoj nové verze Windows s kódovým názvem Threshold pod pokličkou, občas se dostala na veřejnost nějaká informace, která odhalovala, jakým směrem se tento systém bude ubírat. Včera pak zástupci Microsoftu oficiálně odhalili, co nové Windows s označením 10 přinesou a čím se budou od aktuální verze 8.1 lišit.

Nejprve je potřeba říct, že ačkoliv se obecně očekávalo, že se nový produkt bude jmenovat Windows 9, Microsoft se toto číslo rozhodl přeskočit údajně proto, aby ukázal, že jde o výrazný pokrok a o milník ve vývoji. A možná také proto, aby uživatelům Windows 7 dal najevo, jak už je jejich systém „outdated“ a že je potřeba přejít na nový. Sám Microsoft chce prezentovat Windows 10 hovoří jako „nejlepší Windows, jaké kdy byly“, ale k této sebechvále je potřeba přistupovat kriticky. Stačí si jen vzpomenout na to, jak Bill Gates hovořil o Vistě jako o „něčem úžasném“…

Windows 10 budou konečně multiplatformní

Základním rysem má být u Windows 10 multiplatformita, kdy Microsoft konečně odstraní roztříštěnost mezi svými desktopovými a mobilními systémy. Jádro Windows 10 má běžet na PC, tabletech, telefonech Windows Phone a možná v budoucnu i na konzolích Xbox. Samozřejmě rozhraní se bude podle jednotlivých zařízení lišit, ale základní funkční prvky zůstanou stejné. To má Microsoftu umožnit konsolidaci dosud rozdílných app storů do jednoho, což je cíl, který již představitelé Microsoftu oficiálně potvrdili.

Od dnešního dne (1. října) pak Microsoft spouští stránky preview.microsoft.com určené pro všechny, kteří budou mít zájem testovat Enterprise Technical Preview verzi Windows 10. Instalační soubory budou ke stažení bez omezení (nebude se tedy již opakovat situace s omezeným počtem klíčů) a ti, kteří se v rámci preview přihlásí do programu Insiders, bude Microsoft dodávat během následujících měsíců i standardní aktualizace přes Windows Update. Insideři budou také požádáni, aby poskytovali Microsoftu zpětnou vazbu ohledně toho, co se jim na nových Windows líbí a nelíbí.

Kdy přijde finální verze Windows 10?

Aktuální verze Enterprise Technical Preview Windows 10 (build 9841) je určena zatím jen pro x86 počítače. Verze pro ARM zatím k dispozici nebude a zástupci Microsoftu také slíbili, že začátkem roku 2015 bude uvolněno preview zaměřené více na koncové uživatele. Dostupné by mělo být někdy během ledna nebo února příštího roku. Očekává se také, že Microsoft v dohledné době představí i chystanou verzi Windows Serveru, která bude založená na nové architektuře.

Terry Myerson, který vede skupinu operačních systémů v Microsoftu, prohlásil, že by byl rád, aby finální verze nového systému byla hotova někdy kolem poloviny roku 2015. Což je ostatně i termín, který naznačovaly předchozí neoficiální zprávy. Microsoft tak urychlí standardní tříletý cyklus vývoje, ostatně má k tomu důvod, protože tržní podíl současných Windows 8.x je žalostný, i přes fakt, že jsou předinstalované na velkém množství nových PC.

Nové funkce ve Windows 10

Windows 10 přijdou s novým menu Start, s virtuálními pracovními plochami a s aplikacemi pro metro, které běží i v prostředí standardního desktopu. Mezi další novinky má patřit funkce Snap Assist, která má uživatelům pomoci „přilepit“ aplikace k sobě jak horizontálně, tak i vertikálně. Nový pohled na úlohy má pomoci uživatelům v navigaci napříč virtuálními plochami. Další novou funkcí, která zatím ale není v preview obsažena, má být tzv. Continuum, což je možnost lépe používat přístroje typu dva v jednom z hlediska připojování a odpojování klávesnice, aby bylo možné snáze přecházet mezi různými módy použití těchto přístrojů. Při odpojení klávesnice se tak na taskbaru objeví tlačítko pro posun zpět pro lepší navigaci pomocí dotykového displeje.

Je pravděpodobné, že nové funkce se v průběhu vývoje ještě objeví, otázkou stále zůstává, zda tyto změny budou stačit k znovunastartování popularity Windows a nebo zda potvrdí vizi analytiků, že poslední masově rozšířená verze Windows mají být stále populární „Sedmičky“. Asi největší daň za novou architekturu pak zaplatí stávající uživatelé Windows Phone telefonů, pro které pravděpodobně nebude aktualizace na Windows 10 uvolněna a po ukončení podpory platformy Windows Phone 8.x bude využití jejich smartphonů značeně omezené. Ostatně stejně tomu bylo v uplynulých letech i s Windows Mobile 6.x nebo Windows Phone 7.

Následuje video z oficiálního představení preview Windows 10 (v angličtině):

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz