Windows Server 10: Přehled hlavních funkcí a novinek

Albert Ryba | 09.10.2014 | Software | Žádné komentáře

Microsoft na začátku října uvolnil nejen preview velmi diskutovaných Windows 10, ale i nové verze podnikových řešení Windows Server a System Center. Obě preview těchto řešení jsou ke stažení ze stránek TechNetu.

Na první pohled Windows Server 10 Technical Preview nevypadá příliš odlišně od Windows Serveru 2012, ale hlavní změny jsou skryté „pod kapotou“ a rozhodně posouvají serverové řešení Microsoftu opět o krok dále. Pojďme se podívat na hlavní vylepšení.

Hlavní novinky pro podniky

Hyper-V – dalších vylepšení se dočkal hypervizor Hyper-V, který umožňuje upgradovat clustery nezávisle na sobě, což řeší dřívější velký problém, kdy všichni členové clusteru museli používat stejnou verzi operačního systému. To odstraňuje velký problém s dostupností při nasazování nové verze OS a Windows Server 10 bude možné nasazovat postupně stroj po stroji a server po serveru.

Nově je také možné provést upgrady členů Hyper-V clusteru s Windows Serverem 10 bez přerušení běhu zátěže, což omezuje dřívější hodinové výpadky. Přibyla také podpora bezpečného bootování pro Linuxové virtuální stroje a lze také přidávat virtuální paměť a virtuální síťové adaptéry druhé generaci virtuálních strojů běžících na Windows Serveru 10 bez nutnosti tyto virtuální stroje restartovat. Této funkci se říká také hot add.

Změny při ukládání souborů – Microsoft se dále zaměřil na to, jak udělat ukládání dat levnější, rychlejší a odolnější proti chybám. Je tu například nová replikační komponenta, která kopíruje blok po bloku mezi dvěma hosty. V případě potřeby je tak možné se snadno dostat k replice dat, což zvyšuje spolehlivost řady aplikací.

Dále jsou tu nová pravidla, která mohou administrátoři upravovat a implementovat a která jim umožní definovat metriky pro kvalitu služeb u storage. Administrátor tak může určité aplikaci garantovat minimální IOPS (I/O operace za sekundu), což zajistí že aplikace bude moci podávat konstantní výkon.

Vylepšený skriptovací jazyk – ve Windows 10 a Windows Serveru 10 se objeví nová verze skriptovacího jazyka PowerShell 5.0, která byla představena ve formě preview letos v dubnu. Vylepšení se týkají například utility Desired State Configuration, která pomáhá konfigurovat systém do cílového stavu a nebo jej vrátit do určité podoby pokud se od tohoto stavu odchýlí. Vylepšeno bylo i uživatelské rozhraní pro skriptování. V této oblasti navíc probíhá ještě další aktivní vývoj, který je nezávislý na vývoji produktů Windows.

Použitelnější Web Application Proxy (WAP) – spolu se zánikem Forefront Unified Application Gateway roste role WAP a přibývají zde i nové funkce. Jedná se například o předověřování uživatelů na základě HTTP Basic autentikace. Lze publikovat RemoteApp programy pomocí služby Remote Desktop Gateway, přesměrovávat uživatele z HTTP na HTTPS sessiony, používat tzv. divoké karty v externích URL a další.

Konec Network access protection (NAP) – předchozí zprávy o zrušení NAP se ukázaly jako pravdivé, protože aktuální build Windows Serveru 10 už neobsahuje technologii pro možnost omezení nedůvěryhodných či potenciálně rizikových přístrojů v síti. Důvodem je zejména fakt, že řada velkých firem pro tyto účely používá stejně svoje vlastní technologie a ne Windows Server. Ale je pravda, že firmy, které na NAP vsadily, budou muset hledat novou alternativu. Nehledě na to, že není jasné, jak v tomto případě bude interagovat smíšené prostředí Windows Serveru 2008 R2, 2012, 2012 R2 a Windows Serveru 10.

Microsoft také slibuje změnu v modelu aktualizací, kdy mají být nově doručovány updaty a celý systém by aktualizovaný jako celek. To by Microsoftu i umožnilo lépe nasazovat nové funkce a celkově modernizovat Windows lepším způsobem než jednou za tři roky jednou majoritní verzí, pro kterou pak vychází už jen záplaty na chyby.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz