10 nejžádanějších IT dovedností pro rok 2015

Albert Ryba | 24.11.2014 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Firmy vidí příležitosti na trhu a tak začínají spouštět nové IT projekty. To, že IT specialisté nemají o práci nouzi, platilo snad v každé době, zejména to zkušení. Nicméně i ajťáci se musí přizpůsobovat a pokud chtějí být žádaní, tak ovládat ty správné dovednosti. Které budou podle expertů nejžádanější v roce 2015?

1. Programování a vývoj aplikací
Programátoři jsou dlouhodobou stálicí a zájem firem o ně neupadá. Jinak to nebude ani v příštím roce a firmy budou přijímat nové programátory častěji než zaměstnance na jiné pozice. Cílem je vytvoření nových aplikací, které mají posunout formu dále, ale firmy upozorňují na to, že skutečně zkušení programátoři jsou nedostatkoví. Výhodou pro zájemce je tedy to, že organizace se obvykle spokojí i s tím, když uchazeči nejsou zcela podle jejich představ.

2. Vedení projektů
Podle všeho se zdá, že zájem o zkušené projektové manažery v příštím roce vzroste. Firmy jsou si vědomy, že úspěch celého projektu obvykle záleží na tom, jak je řízen a úspora v této oblasti proto nemusí být ve výsledku přínosem. Dobří projektoví manažeři musí mít zkušenosti jak z oblasti byznysu, tak i z oblasti technologií a je potřeba, aby byly schopni řídit tým pomocí osvědčených metodologií (zejména agilní vývoj).

3. Helpdesk a technická podpora
I v roce 2015 bude přetrvávat silná poptávka po zaměstnancích technické podpory, zejména v souvislosti s tím, jak firmy adoptují BYOD strategie. Nové technologie kladou na podporu nové nároky. Rozhodně již neplatí, že pozice podpory je pro méně kvalifikované IT zaměstnance, naopak bude potřeba mít zkušenosti s nejnovějšími technologiemi.

4. Bezpečnost a shoda s požadavky
Firmy v roce 2015 budou vydávat na bezpečnost více peněz, protože jsou si vědomy rostoucích rizik, zejména v souvislosti s úniky dat. Díky tomu dojde i k otevření nových pozic bezpečnostních specialistů a manažerů. Firmy jsou si vědomy, že útoky na ně se množí a za posledních pět let se téměř ztrojnásobily. Útoky jsou také sofistikovanější a jediný způsob, jak s nimi bojovat, je hledat nové talenty v této oblasti.

5. Webový vývoj
V top desítce je nováčkem poptávka po čistě webových vývojářích. Firmy si uvědomují význam webových služeb a hledají zkušené webové vývojáře. Kterých ve skutečnosti není tolik, jak to může vypadat. Podle firem je velký rozdíl v tom, jaké jsou jejich požadavky a co zájemci o tuto pozici skutečně umí.

6. Správa databází
Správa databází je tradiční pozicí ve firmách a nedá se jí vyhnout. Ač nepatří mezi „žhavá zaměstnání“, poptávka zde stále trvá. Zejména v souvislosti s rostoucími objemy dat, které firmy musí zpracovávat a skladovat. Nejde jen o samotné uložení, ale i o to, jak dát různé databáze dohromady. Zajímavé je, že podle průzkumu americké pobočky agentury Robert Half Technology z letošního léta, označilo 52 % ředitelů IT právě správu databází za nejpoptávanější roli v rámci jejich IT oddělení.

7. Business Intelligence a analytika
Další stálicí je i BI a analýzy dat, protože firmy si nakoupily v uplynulých letech řešení pro vhled do byznysu, ale nyní zjišťují, že pro jejich správné využití potřebují i zaměstnance, kteří budou schopni data správně interpretovat. I ti patří mezi velmi obtížně sehnatelné a poptávka bude proto přetrvávat.

8. Mobilní aplikace a správa zařízení
Tyto pozice zažijí pravděpodobně v roce 2015 pokles, pravděpodobně proto, že v letošním roce došlo v této oblasti k velkému boomu a v tom příštím firmy již vystřízliví. Přesto i nadále budou zkušení odborníci v oblasti vývoje mobilních aplikací a správy mobilních zařízení vítanými členy IT týmů.

9. Sítě
V této oblasti dochází k výraznému propadu poptávky, zejména ve srovnání s minulými lety. Tím, jak firmy stále více využívají cloudové služby, již tolik nepotřebují řešit interní sítě. Přesto i zde budou mít šanci zejména zaměstnanci se zkušenostmi v oblasti integrace, virtuálních prostředí, správě sítí, s odchytávání a sledováním packetů, nastavováním firewallů a podobně.

10. Big data
Další již opadající boom se týká analýz velkých objemů dat. Ty jsou pro firmy samozřejmě stále důležité, ale většina již byla udělána v uplynulých letech, firmy nasadily nová řešení pro práci s big daty, nabraly vhodné profesionály a nyní již spíše udržují stávající stav. V každém případě zkušení experti v této oblasti jsou velmi dobře placení, protože dokáží firmám pomoci v jejich byznysu a z velkých objemů dat vydolovat doslova zlatá vejce.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz