Cloud není tak levný jak se tvrdí, přesto po něm firmy šílí

Albert Ryba | 12.11.2014 | Analýzy, Cloud | Žádné komentáře

Zdá se vám, že nyní se již cloud využívá prakticky všude, kde je to možné? Ve skutečnosti je to ale pro firmy stále málo. Průzkum mezi IT manažery prozradil, že mnoho z nich plánuje nasadit ve firmě během příštího roku (resp. během následujících 12 měsíců) další tři až pět nových cloudových služeb. A to i přesto, že cena obvykle není ve výsledku tak příznivá, jak hovoří poskytovatelé služeb.

Přichází doba multicloudová

Firmy ve většině případů hodlají vytvořit multicloudové prostředí a posilovat (nebo možná spíše prohlubovat) tím svoji závislost na tomto typu služeb. Průzkumu se zúčastnilo 659 IT manažerů a decision makerů po celém světě a provedla ho společnost Equinix na žádost firmy Dimension Data. Hlavním závěrem je zjištění, že celých 77 % firem buď již nyní má multicloudové prostředí a nebo jej vybuduje během následujícího roku. Definitivně se tak potvrzuje, že skončila doba „testování“ jedné nebo dvou cloudových služeb a firmy se do využívání těchto řešení vrhají doslova po hlavě.

Mezi cloudová řešení, která chtějí firmy v následujících 12 měsících nejčastěji nasazovat, budou patřit řešení pro ukládání dat a zálohování, obnovu pro havárii, business intelligence a další.

Rozvoji cloudových služeb pomáhá i skutečnost, že firmy na ně mají peníze a 72 % dotázaných v této souvislosti potvrdilo, že jejich rozpočty pro cloudové technologie a služby se v roce 2015 zvýší. Celých 38 % manažerů chce během následujícího roku nasadit 3-5 nových cloudových služeb, jak již bylo zmíněno v úvodu. A více než polovina, konkrétně 55 %, již využívá cloud pro obchodní aplikace (a ne tedy jen pro nějaké pomocné a doplňkové služby).

Čím cloud láká a čím odrazuje?

Co je hlavním motivátorem firem pro adopci cloudových služeb? Jen 36 % dotázaných hovoří o úsporách, což odkazuje na skutečnost, že firmy zjišťují, že cloudové služby obvykle nejsou ve výsledku až tak levné. Výhody jsou tedy spíše jinde. Například 52 % manažerů mluví o tom, že jsou velmi spokojeni s cloudovými službami pro zálohování a obnovu pro havárii. A 59 % dotázaných vidí v cloudu příležitost pro zvýšení pružnosti v byznysu. A 51 % hlasů bylo i pro fakt, že díky tomu mohou zlepšit zákaznickou zkušenost.

Co se týká hlavních obav manažerů spojených s cloudovými službami, vévodí jím bezpečnost (58 %), cena za služby (42 %) a také obavy z dostatečného výkonu (40 %). Existuje stále ještě výrazná skupina firem (29 %), které investovaly poměrně velké částky do jejich on-premise infrastruktury a nebylo by pro ně výhodné ji nyní utlumit na úkor cloudu.

Cloud má také velmi mezinárodní charakter a tři čtvrtě firem potvrzuje, že využívají cloudové služby provozované v jiných zemích. Výjimkou jsou jen firmy v USA, které využívají tzv. off-shore cloudové služby jen ve 24 % případů. Firmy také hledají stále více způsobů, jak cloudové služby integrovat – a to nejen u sebe, ale i v rámci datových center, aby například mohly pracovat se stejnými daty a mohlo tak dojít k jejich lepšímu propojení.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ tři = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz