Extrémně levné notebooky dokáží více, než byste čekali

Albert Ryba | 18.11.2014 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Trh v poslední době zaplavují extrémně levná PC a hlavně notebooky s cenou kolem 5 000 Kč. Nabízí obvykle malé rozměry, nízkou spotřebu a na rozdíl od dřívějších netbooků jsou přitom výrazně použitelnější.

Levné notebooky toho umí hodně

Příkladem může být třeba nový 11,6“ notebook HP Stream 11, který se má prodávat v USA za cenu 199 dolarů. Svými rozměry se může rovnat notebooku Apple MacBook Air a i když ani nemá ambice konkurovat high-endu reprezentovaným například hybridním modelem Surface Pro 3, může bez problémů stačit na všechny běžné aplikace používané pod Windows a ještě na něco navíc. A ačkoliv to není zařízení určené primárně pro použití v byznysu, může paradoxně ve firmě dobře posloužit. HP navíc není v této svojí snaze nabídnout „maximum za minimum“ jediné…

Google se snaží prosadit se svými Chromebooky, které také útočí na nejnižší cenové hladiny, přesto jsou modely s Windows pro běžné nasazení značně použitelnější. A i jejich začlenění do firemní sítě je obvykle bez problémů.

Pokud se podíváme na konfiguraci notebooku HP Stream 11, není vůbec špatná. Najdeme zde procesor Intel Celeron N2840 s frekvencí 2.16 GHz. Ač jde sice jen o „přeznačený“ Atom, má mnohem vyšší výkon než předchozí generace Atomů a tyto procesory se zabydlely v celém segmentu levných notebooků. Stream 11 má dále 2 GB RAM, flash paměť pro ukládání dat o kapacitě 32 GB rozšiřitelnou pomocí SD karet, displej se standardním HD rozlišením 1366 x 768, webkameru, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, HDMI, HDMI a předinstalované 64bitové Windows 8.1 s Bingem (právě tato edice, která je zdarma, otevřela Microsoftu cestu do ultralevných zařízení – ač je to v případě ČR celkem paradox, protože optimalizace Bingu na české stránky je opravdu ubohá).

Nicméně pokud se podíváme do českých e-shopů, i zde najdeme velmi levné a možná i lépe vybavené notebooky. Příkladem může být Lenovo IdeaPad G50, který nabídne dokonce 15,6“ displej (ač nevalné kvality) a i s Windows 8.1 se dá sehnat od 5500 Kč bez DPH. Na kancelářskou práci je takový notebook zcela dostačující. Samozřejmě stejně jako v případě HP Streamu 11 nečekejte úžasnou kvalitu zpracování a materiálů, ale pro běžnou práci je to dostačující. Je potřeba se zaměřit hlavně na kvalitu klávesnice, která je u kancelářského modelu důležitější, než třeba kvalita displeje (u počítače pro domácí uživatele je naopak displej obvykle na prvním místě).

Jaká je dnes situace?

V každém případě pokud se poohlédneme nějakých 5-6 let zpět, za cenu kolem 10 000 Kč byly k dispozici jen opravdu jednoduché netbooky, které byly pro seriózní práci nepoužitelné. Byly pomalé a i přes propagovanou výdrž to nebyla vždy zrovna sláva. Nové modely vydrží bez problémů kolem 5-6 hodin, jsou lehké a hlavně nesrovnatelně výkonnější. Zvlášť pokud se odeberou některé aplikace, které výrobci předinstalovávají, máte nyní – poprvé v historii – získat skutečně použitelný pracovní nástroj za cenu, jaká nemá obdoby. A to i přes oslabení koruny, protože jinak by tyto modely byly ještě o cca 10 % levnější.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz