Proč jsou firmy s virtualizací IT opatrné?

Albert Ryba | 20.11.2014 | Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Méně než třetina společností drží své virtualizované servery ve firmě a spravuje je jejich vlastní IT personál. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab mezi 3 900 IT profesionály v 27 zemích, včetně Česka. Virtuální infrastruktura stále více zahrnuje i služby klíčové pro podnikání a spoléhání se na externí hostování a správu zvyšuje obavy o zabezpečení, zejména u menších podniků.

Odpovědi více než dvou tisíc respondentů, kteří využívají virtuální servery, ukazují, že jen 29 % z nich má stroje fyzicky v místech svého podnikání a spravují je interní zaměstnanci. 17 % spoléhá zcela na služby třetích stran. Zhruba polovina využívá kombinaci obojího.

Menší firmy, které mají nižší rozpočty na personál i IT vybavení, inklinují dle výzkumu k využití externího poskytovatele virtualizace, zatímco větší společnosti spíše spravují své virtualizované servery a služby samy. 41 % dotázaných menších firem využívá k virtualizaci mimo podnik třetí strany, u velkých je to jen 26 %. Na kompletní služby virtualizace (tedy servery i jejich údržbu) u třetích stran spoléhá 33 % malých podniků a pouze 18 % velkých. Podobně je tomu i u kombinací – externí servery a interní údržbu zavedlo 23 % malých a 29 % velkých firem z řad respondentů výzkumu. U interních serverů a externí správy je to pak 31 % jak u malých, tak u velkých podniků.

Podle dřívějšího zjištění Kaspersky Lab odpovědělo 52 % dotázaných firem, že jejich virtualizovaná prostředí obsahují základní prvky podnikové IT infrastruktury. Podle odpovědí firem, které nějakou formu virtualizace využívají, je poměr služeb či aplikací na virtuální a fyzické infrastruktuře následující:

E-mail a aplikace pro komunikaci (například Microsoft Exchange) – 68 % používá virtuální infrastrukturu
Databázové aplikace (například Microsoft SQL Server a Oracle) – 65 % používá virtuální infrastrukturu
Platformy CRM (customer relationship management) – 65 % používá virtuální infrastrukturu
Aplikace pro finanční správu a účetnictví – 56 % používá virtuální infrastrukturu

Je jasné, že firmy jsou ochotné svěřit nejcennější data virtuálnímu prostředí a důvěřují jejich správcům. Nicméně například firmy z kategorie SMB (malé a střední podniky) mají menší zdroje k tomu, aby úroveň zabezpečení virtualizované infrastruktury uměly dostatečně zhodnotit.

Existuje pro ně několik základních kroků k tomu, jak zajistit jeho vyšší ochranu na straně firmy a vhodný dozor nad zabezpečením u externích poskytovatelů:

- Seznamte se s odbornými zdroji správy cloudového zabezpečení. Dobrým začátkem může být text Cloud Security Alliance o hrozbách pro data v cloudu „The Notorious Nine: Cloud Computing Top Threats in 2013“.
- Proveďte důkladné zhodnocení bezpečnostních opatření potenciálního poskytovatele a ujistěte se, že splňují oborové standardy jako ISO 27001 a CSA STAR.
- Instalujte mnohavrstvé bezpečnostní řešení obsahující heuristickou a behaviorální antivirovou ochranu, funkci HIPS (host intrusion prevention system) a ochranu před zneužitím zranitelností na každé pracovní stanici v síti.
- Zajistěte, aby data byla posílána z infrastruktury v podniku jen přes bezpečná spojení či VPN u mobilních uživatelů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ tři = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz