Jak mohou firmám pomoci analýzy dat?

Albert Ryba | 15.12.2014 | Analýzy | Žádné komentáře

Dvě třetiny (65 %) vrcholových manažerů napříč Evropskou unií tvrdí, že analýzy dat jsou důležité pro jejich další růst a plánování obchodní strategie. Nejvíce firem využívá datových analýz pro zlepšení péče o zákazníky (80 %), podporu růstu prodeje (75 %), vývoj nových produktů a služeb (72 %), expanzi na nové trhy (69 %) či pro nábor zaměstnanců (58 %).

Vyplývá to z průzkumu organizace BSA, který realizovala analytická společnost Ipsos Public Affairs mezi více než 1500 vrcholovými manažery a osobami s rozhodovacími pravomocemi v deseti evropských zemích a ve Spojených státech (ČR do průzkumu zařazena nebyla).

Technologie analýzy dat pomáhají firmám dělat byznys novými způsoby a lépe. „Využívají data, aby získaly vhled, odpovědi a našly inovativní způsoby řešení problémů. Z toho plynou dalekosáhlé výhody. Jde o velmi užitečný trend pro spotřebitele, ekonomiku a společnost jako celek,“ říká Jan Hlaváč, zástupce BSA.

Průzkum ukázal, že technologie pro analýzu nasbíraných firemních dat se staly katalyzátorem rozvoje napříč evropskou ekonomikou. „Téměř čtvrtina (24 %) oslovených top manažerů letos očekává i více než desetiprocentní růst právě v souvislosti s analýzou dat. V horizontu pěti let toto tempo růstu predikuje dokonce 43 procent oslovených manažerů,“ dodává Jan Hlaváč.

Potenciál pro analýzy dat je ve všech oblastech podnikání
Podle průzkumu mají z nástrojů pro analýzu dat užitek nejen technologické firmy, ale těží z nich firmy všech typů a velikostí napříč celou ekonomikou. „Shodla se na tom více než polovina oslovených manažerů, a to bez ohledu na velikost firmy. Nejvíce si od analýz dat slibují velké firmy s více než 500 zaměstnanci, v nichž si důležitost uvědomuje 82 procent top manažerů, v případě středních to je 79 procent a v malých firmách 62 procent manažerů,“ uzavírá Hlaváč.

Největší potenciál pro analýzy dat je ve firmách, které disponují značným množstvím dat, ze kterých lze získat pomocí analytických nástrojů řadu velmi užitečných informací. Například pro podporu efektivnějšího prodeje a logistiky, pro identifikaci potenciálních zákazníků, cílenou nabídku produktů a služeb a podobně.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz