Seagate představuje první levné 8TB pevné disky

Albert Ryba | 09.12.2014 | Aktuality, Hardware | Žádné komentáře

Na trh míří první cenově přijatelné 3,5“ SATA disky s kapacitou 8 TB. Jedná se o modely označené logem „Archive HDD“, což má naznačovat, že jde o modely určené primárně pro dlouhodobé uchovávání dat, ne jako hlavní storage. Zajímavá je hlavně cena, která je nastavena na úroveň kolem 270 dolarů (zhruba 5500 Kč), což je výrazně méně než bylo u podobných kapacit dosud zvykem.

Pro srovnání, disk s kapacitou 8 TB od Hitachi vyjde zhruba na čtyřnásobek. Modely od Seagate disponují rozhraním SATA III, rychlostí 5900 otáček a cache o velikosti 128 MB. K dispozici jsou pak dvě varianty – ST8000AS0002 bez hardwarového šifrování a ST8000AS0012, které šifrováním disponují.

Disky obsahují šest ploten (každá s kapacitou 1,33 TB) a využívají technologii Shingled Magnetic Recording, která umožňuje uložit na plotnu o 25 % více dat. I přes nízkou rychlost otáčení je díky vysoké hustotě rychlost přenosu kolem 150 MB/s a ve špičkách může jít až o 190 MB/s. Samozřejmě rychlost vyhledávání je oproti diskům se 7200 otáčkami typicky nižší. Průměrná spotřeba při zátěži má být 7,5 wattu a při nevytížení pak 5 wattů.

Disky jsou navrženy pro provoz v režimu 24×7, jsou tedy vhodné pro nasazení do firemních úložných systémů, které jsou trvale v provozu. Výrobce vidí hlavní využití těchto disků v on-line archivování dat, ukládání velkých dat (big data), v cloudových archivech a nebo pro ukládání celých webů. Novou řadu doplňují i modely s kapacitou 6 TB a 5 TB.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = šestnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz