Zájem o Windows 8 trhá rekordy, Microsoft se raduje

Albert Ryba | 02.12.2014 | Software | Žádné komentáře

Microsoftu se začal plnit jeho sen, tržní podíl Windows 8 / 8.1 se i přes počáteční chladné přijetí trhem začíná výrazně zvyšovat. A to tempem, které nemá v historii tohoto operačního systému obdoby. Alespoň to vyplývá ze statistik společnosti Net Applications.

Windows 8 a 8.1 rostou zejména na úkor Windows XP, které zažívají v posledních měsících opravdu značný útlum. Uživatelé a firmy je tak definitivně mění za nový operační systém a tím jsou buď Windows 7, ale stále častěji pak Windows 8 a 8.1. Protože na nových počítačích je již téměř nemožné nalézt (a někdy i nainstalovat) starší Windows 7. Situaci podporuje současné zvýšení poptávky po nových počítačích a také krok Microsoftu, který uvolnil pro nejlevnější řady přístrojů Windows 8.1 zdarma.

Jak je patrné z grafu od společnosti Net Applications (pod článkem), Windows XP mají v současnosti již tržní podíl pouhých 13,57 % (ještě před měsícem to přitom bylo 17,18 %) a od září klesají rekordním tempem. Naopak Windows 8.1 vzrostly za poslední měsíc z 10,92 % na 12,01 % a dokonce i původní Windows 8 pak z 5,88 % na 6,55 %. Díky tomu se Windows 8 a 8.1 dostávají na pozici druhého nejrozšířenějšího operačního systému s celkovým tržním podílem 18,56 %. Udávaná čísla jsou prezentována jako globální, i když situace v jednotlivých zemích se může výrazně lišit a zejména ty rozvojové budou útlum Windows XP brzdit. Například v Číně mají Windows XP stále ještě velmi silnou uživatelskou základnu i oproti Windows 7. Naopak Vista je už téměř zapomenutá, protože její celkový podíl je pouhých 2,65 %.

Trh se výrazně mění

Paradoxně ani Apple nemá na růžích ustláno a jeho Mac OS zažívá v posledních měsících také pokles. Aktuálně má podle statistik podíl jen 7,27%, což je poměrně slabý výsledek a ještě nedávno analytici předpokládali, že Mac OS má vykročeno naopak k ukousnutí většího kusu koláče přes 10 %. Apple trpí zejména z důvodu svojí cenové politiky, kdy jeho přístroje s vysoce postavenou cenou (a masivní marží) nemohou efektivně konkurovat záplavě levných modelů PC a notebooků s Windows 8 / 8.1, které se objevily v posledních měsících.

Výrazný podíl na poklesu Windows XP mají zejména firmy, které vyměňují svoje staré počítače s předinstalovanými „xpéčky“ a nakupují nové, které běží již na Windows 8 a 8.1. Dalším faktorem je pak rozbíhající se nákupní předvánoční sezóna. Nárůst tedy není dán ani tak tím, že by obliba tohoto systému skutečně vzrostla, ale protože není příliš na výběr. I to je ale pro Microsoft výhra.

win-podil-2014

Vývoj tržního podílu operačních systémů od prosince 2012 do listopadu 2014. Zdroj: Net Applications, prosinec 2014.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz