Přinesou nové monitory HP do firem virtuální realitu?

Albert Ryba | 05.01.2015 | Hardware | Žádné komentáře

Společnost HP představila nové interaktivní 3D monitory řady Zvr, které nejsou orientované na koncové uživatele, ale primárně na firmy. Jejich potenciál má být navíc spojen s rozvojem softwarového ekosystému, kdy by měly vznikat nové aplikace schopné možností těchto monitorů využít.

HP označuje nové monitory jako zobrazovací zařízení pro virtuální realitu a jejich využití vidí v mnoha odvětvích a také ve vzdělání. Má jít údajně o další krok kupředu směrem k holografii, neboť nejde jen o zobrazení, ale pomocí příslušenství dodávaného k monitoru je možné s objekty i manipulovat a pracovat s nimi jako by šlo o skutečně fyzické předměty. To by měli ocenit zejména architekti, návrháři různých zařízení a součástek, lákaři, ale také třeba studenti.

Modelová řada Zvr, která se dočkala představení na veletrhu CES 2015, je zatím reprezentována monitorem s úhlopříčkou 23,6″ a byla představena společně s dalšími novými monitory od HP. Jde například od 4K modely Z27s a Z24s a pak i o 5K verzi Z27q. Dále byly představeny i monitory Z34c, Envy 34c, EliteDisplay S270c či zakřivený model Pavilion 27c. Zakřivené displeje prý přináší lepší přehled o obsahu na obrazovce a také zvýšenou produktivitu. Přesto podle analytiků největší pozornost zaslouží právě řada Zvr, která má potenciál dlouhodobého dopadu na práci s virtuálním obsahem. Monitory byly vyvinuty ve spolupráci se společností zSpace, která se specializuje právě na řešení virtuální reality. Díky tomuto partnerství by se mohly technologie zSpace více zviditelnit před mainstreamovými uživateli a mohlo by dojít k užšímu propojení virtuálního a fyzického světa.

Monitory Zvr disponují schopností stereoskopického zobrazení s renderováním obrazu pro každé oko, mají své vlastní uživatelské rozhraní, schopnost sledovat pohled uživatele a jsou propojeny se stylusem, jenž slouží pro manipulaci s virtuálními objekty. Připojují se k PC prostřednictvím DVI konektoru či pomocí DisplayPortu, mají nastavitelnou polohu a kladou důraz na vysokou ergonomii. Ceny by měly být známé na jaře, pravděpodobně ale nebudou nízké.

Komentátoři přesto hovoří o přelomovém kroku, kdy se firmám dostává produkt pro reálnou práci ve virtuální realitě. Zájem o práci s 3D objekty roste zejména díky popularitě trojrozměrného tisku, záležet bude však zejména na třetích stranách, aby těmto možnostem přizpůsobovali svůj software. V tom má pomoci právě spolupráce s organizací zSpace, která má vlastní modelovací nástroj a další aplikace pro využití na nových VR monitorech. Důležité bude ale podle analytiků přilákat i nezávislé vývojáře, pro které se stanou nové monitory zajímavé až ve chvíli, kdy uvidí rostoucí uživatelskou základnu. Právě proto bude velmi záležet na cenách, které HP nastaví, protože ač jde o poměrně ambiciózní projekt, jeho úspěch může být velmi křehký a může se snadno změnit v neúspěch.

hpzvr

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− šest = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz