Výdaje na IT v roce 2015: Co bude letos tahounem?

Albert Ryba | 12.01.2015 | Analýzy | Žádné komentáře

Analytická společnost Gartner vydala svůj předpoklad celosvětových výdajů na IT pro rok 2015. Vyplývá z něj, že by mělo dojít k meziročnímu růstu o 2,4 % (což je spíše slabší hodnota) na celkovou částku 3,828 bilionu dolarů.

Mezi silné tahouny výdajů na IT má patřit podnikový software s růstem o 5,5 %. Zde jsou zahnuta jak tradiční on-premise, tak i cloudová řešení. Analytici Gartneru navíc očekávají, že právě v této oblasti dojde k největším konkurenčním bojům, které povedou k poklesu cen za podnikový software i ke konsolidaci mezi výrobci, kdy větší hráči pravděpodobně budou pokračovat ve svých akvizicích.

Přechod k cloudu mění mnohé

Richard Gordon, viceprezident pro výzkum v agentuře Gartner, k tomu říká, že podle něj bude i nadále akcelerovat přechod od tradičních modelů licencování podnikového softwaru s modelu cloudu a softwaru jako služby. To má právě výrazný dopad na ceny řešení a to nejen mezi tradičními hráči, ale i mezi poskytovateli cloudových služeb. I to má ve výsledku vliv na to, že výdaje neporostou až tak rychle.

Mezi hlavní oblasti podnikového softwaru, kde lze očekávat největší růst, mají patřit CRM, ERP systémy, řešení pro správu dodavatelského řetězce a databáze a všechny se budou posouvat směrem k cloudovému modelu. Zejména firmy, které si budou pořizovat svoje první CRM řešení sáhnou velmi pravděpodobně stále častěji po cloudové službě než po tradiční on-premise verzi.

S tím souvisí i vlažný nárůst výdajů za IT služby, který má být podle Gartneru pro rok 2015 na úrovni pouhých 2,5 %. Spolu se změnou licenčního modelu se již neobjevují tak časté požadavky na implementaci, integraci či podporu softwaru, upřesňuje Gordon. Protože to spolu s cloudem do značné míry odpadá a jde o druhotný efekt způsobený předchozí změnou.

Také růst výdajů na datová centra má být meziročně velmi slabý, loni šlo o 0,8 % a letos pak o cca 1,8 %, protože centralizované cloudové služby a přesun k velkým datacentrům znamená často redukci vlastních menších datových center firem, které nedokázaly nabídnout srovnatelnou efektivitu s gigantickými centry velkých hráčů. Také tradiční výrobce „značkových“ serverů čekají krušné časy, protože zejména x86 servery se podle Gordona staly již značně komoditními a pro velké hráče na poli cloud computingu jsou zbytečně drahé. Preferují proto levné OEM servery od asijských výrobců, které jsou dodávány ve velkých objemech za značně nižší ceny a obvykle jsou pro zamýšlené účely dostačující.

Co se týká samotných přístrojů, zde mají být výrazným tahounem výdajů na IT chytré telefony a mělo by dojít k celkovému růstu o 5,1 %. Naopak Gordon je lehce skeptický vůči tabletům, které podle něj jsou pod tlakem jak ze strany notebooků, tak i ze strany smartphonů. Notebooky jsou dnes totiž lehčí, tenčí a přenosnější než dříve a telefony mají zase větší displeje a vyšší výkon. Díky čemuž se prostor pro tablety značně zužuje.

Celkový růst výdajů může také výrazně ovlivnit kurz dolaru, na nějž jsou přepočítávány. Právě kvůli němu již Gartner tento odhad předělával, protože původně růst výdajů odhadoval na 3,8 %. Ale příliš silný dolar jej vedl k nutnosti revize na stávající hodnoty. Více viz ásledující přehled z dílny Gartneru:

2014 spending 2014 growth 2015 spending 2015 growth
Devices $696bn 3.8% $732bn 5.1%
Datacentre systems $141bn 0.8% $143bn 1.8%
Enterprise software $317bn 5.8% $335bn 5.5%
IT services $956bn 2.7% $981bn 2.5%
Telecoms services $1,626bn -0.1% $1,638bn 0.7%
Overall IT $3,737bn 1.9% $3,828bn 2.4%

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz