Windows 10 zdarma? Microsoft ví, že na tom vydělá

Albert Ryba | 22.01.2015 | Software | 3 komentáře

Redmontský softwarový gigant včera oficiálně potvrdil informaci, o které se spekulovalo již delší dobu. Chystané Windows 10, které by měly přijít na trh v druhé polovině letošního roku, budou k dispozici pro stávající majitele Windows 7 a Windows 8.x zdarma. Což je samo o sobě pěkným reklamním sloganem, který přitáhne pozornost. Nicméně podle komentátorů má Microsoft vše dobře spočítané a naopak mu tato strategie má dopomoci k růstu zisků.

Windows 10 zdarma jsou pro Microsoft investicí

Důležitým faktem je, že možnost upgrade na Windows 10 bude jen v prvním roce po uvedení nového OS. Microsoft tak chce přinutit uživatele starších Windows rychle migrovat na nejnovější verzi. Protože je pravděpodobné, že většina by jich stále zůstávala u svého původního operačního systému a nebyli by nijak motivovaní k přechodu. Microsoft se tak chce vyhnout scénáři, který nastal v případě Windows 8. Jejich tržní podíl roste zejména díky tomu, že se prodávají na předinstalovaných PC, kde víceméně není ani na výběr. Ale že by majitelé Windows 7 houfně upgradovali na Windows 8, to je spíše výjimka. I v případě Windows 10 budou licence prodávané s novými počítači klasicky zpoplatněné, zde se nic nemění. Microsoft si ale podle komentátorů nabídkou „upgrade zdarma“ vlastně kupuje tržní podíl pro nové Windows a navíc počítá s tím, že se mu tato investice rychle vrátí.

Nové Windows 10 totiž mění dosavadní model, kdy šlo o jednorázové pořízení licence, respektive o dodatečných nákup aplikací (v případě Windows 8, ovšem vzhledem k omezené uživatelské základně těchto aplikací není rozhodně tolik, kolik by si Microsoft představoval – podobné situaci má zamezit právě nabídka upgrade zdarma). Windows 10 totiž nasadí ve velkém měřítku model platby za služby, který se v současnosti v oblasti softwaru rychle rozmáhá. Dodatečné služby a funkce tedy budou k dispozici formou předplatného, kde si Microsoft na rozdíl od původního modelu jednorázové platby zaručí trvalý přísun poplatků. V této souvislosti lze hovořit o zásadním zlomu v oblasti desktopových operačních systémů, kde Microsoft nastoluje model operační systém jako služba. Celá idea není nijak nová, například konkurenční Apple s ní pracuje již delší dobu, ale Microsoft zjevně vyčkával s uvedením nového modelu do nejzazší možné chvíle. Aby vydělal ještě maximum z modelu dřívějšího a současně aby přišel s novým modelem v okamžiku, kde je jasné, že bude mít úspěch.

Microsoft chce opět dominovat

Analytici uvedený krok hodnotí vesměs jako smysluplný s potenciálem na úspěch. Microsoft tak podle nich udělal jeden z mála možných kroků, kterými eliminoval dřívější predikce, že Windows 7 budou posledním masově používaným OS Microsoftu (což nepříliš populární Windows 8 víceméně i potvrdily). Windows 10 díky novému modelu mají skutečně šanci opět zaujmout široké masy, což má Microsoft dobře spočítané a ví, co dělá. Upgrade zdarma není krok zoufalosti či jakési filantropie, ale naopak dobře vypočítaná strategie, která mu může v budoucnu hojně přinést své ovoce. Široká uživatelská základna pak navíc může ve velkém měřítku přilákat vývojáře, což je další oblast, kterou Microsoft potřeboval vyřešit a poučit se z neúspěchu Windows 8.x.

Microsoft také oficiálně potvrdil, že poskytne upgrade na Windows 10 i uživatelům mobilních přístrojů s Windows Phone 8. Jde opět o zajímavou změnu strategie, protože v případě upgrade z Windows Mobile 6.5 na Windows Phone 7 či z Windows Phone 7 na Windows Phone 8 tak vstřícný Microsoft nebyl. Ač technologicky by tento upgrade nebyl rozhodně nemožný, v zájmu Microsoftu ale nebylo rozdávat upgrady, nýbrž prodávat nové licence. Ale opět je potřeba podívat se na to, co může být hlavním motivátorem této změny. V současnosti je Microsoft největším světovým výrobcem mobilů s Windows Phone a bojuje o každou desetinu tržního podílu. V minulosti informace o tom, že aktualizace pro existující přístroje nebudou možné, vedly k masivnímu propadu zájmu o tyto modely a k čekání na nové. Což samozřejmě výrobce netěšilo. Nicméně pokud je nyní výrobcem Microsoft sám, je logické, že udělá vše pro udržení konstantní poptávky. A byl by tedy sám proti sobě upgrade na Windows 10 neposkytnout.

Microsoft dobře ví, co dělá

Nadšené titulky v médiích hlásající „Windows zdarma“ jsou tedy lehce zavádějící. Zdánlivá „výhra“ pro uživatele by se v budoucnu měla stát jasnou „výhrou“ pro Microsoft. Protože jeho kroky jsou motivovány tím, aby on maximalizoval svůj zisk. Uživatelé jsou tak jen nástrojem v jeho plánech. A na to je potřeba myslet v prvé řadě.

3 komentáře u článku “Windows 10 zdarma? Microsoft ví, že na tom vydělá”

  1. Huba napsal:

    My samozřejmě taky víme, že na tom Microsoft vydělá. Konečně článek, který to napíše „na plná ústa“ a nedělá z Microsoftu úžasné lidumily, kteří chtějí rozdávat Windows zadarmo :-)

  2. Roman Hronza napsal:

    Jo, Jo. Microsoft měl vždycky silnější marketing než technické řešení. A že to technické řešení má poměrně dobré…

  3. RD napsal:

    bezplatný prechod z Windows 8.1 na 10 podľa všetkého poteší aj mňa aj MS

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz