Raspberry Pi 2 přichází s podporou Windows 10

Albert Ryba | 04.02.2015 | Hardware | Žádné komentáře

Legendární jednodeskový počítač Raspberry Pi se konečně dočkal svého oficiálního nástupce. Toto zařízení si získalo značnou oblibu zejména pro univerzálnost svého použití a díky nízké ceně. Nicméně původní model byl na dnešní dobu již velmi archaický a není divu, že vznikly i alternativy od dalších výrobců, jako třeba čínský Banana Pi. Ovšem ani původní projekt pod záštitou Raspberry Pi Foundation zcela neodumřel a ač se zpožděním, přichází nyní značně vylepšené Raspberry Pi 2.

Srdcem nového Raspberry Pi 2 model B je čtyřjádrový procesor BCM2836 s architekturou ARM Cortex-A7 a s frekvencí 900 MHz, který je zhruba šestkrát výkonnější než původní jednojádrový model s frekvencí 700 MHz. Také operační paměť se zdvojnásobila z 512 MB na 1 GB LPDDR2. Díky této hardwarové výbavě slibuje výrobce bezproblémový běh chystaných Windows 10, které by měly možnosti využití Raspberry Pi 2 výrazně rozšířit. Současně má ale zůstat zachována plná zpětná kompatibilita s původním modelem, ač bude potřeba překompilovat starší software tak, aby dokázal využít více procesorových jader.

Také rozměry mají zůstat identické, díky čemuž bude možné Respberry Pi 2 osadit do stejných krabiček jako jeho předchůdce – viz detailnější obrázek níže. Zde byl hlavní zádrhel v případě Banana Pi, jež se vyznačovalo právě mírně odlišnými rozměry.

Mezi další výbavu patří ethernetový port 10/100 Mbit, 4x USB 2.0 porty, 40pinové rozhraní GPIO (General-purpose input/output), dále stereo zvukový výstup, HDMI konektor s plnou velikostí a výrobce zmiňuje také kompozitní videoport. Dále je k dispozici port pro CSI kameru, SDI display port pro dotykové displeje, micro SD slot a také zdroj pro napájení přes micro USB. Atraktivní je pak koncová cena, která má činit jen 35 dolarů, tedy stejně jako u Raspberry Pi první generace.

Sami zástupci Microsoftu již potvrdili, že chystají upravenou verzi operačního systému Windows 10 pro čipy ARM optimalizovanou i pro Raspberry Pi 2, která by navíc měla být pro komunitu vývojářů k dispozici zdarma prostřednictvím programu Windows Developer Program for IoT. Další detaily by měly být sděleny v následujících měsících, nicméně už nyní se lze na stránkách IoT přihlásit. Raspberry Pi 2 pak samozřejmě bude i nadále podporovat i NOOBS a Raspbian, stejně jako celou řadu dalších linuxových distribucí pro procesory ARM.

raspberry-pi-2

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz