Kupujete odolný telefon? Zjistěte si, jak je odolný ve skutečnosti

Albert Ryba | 21.05.2015 | Aktuality | Žádné komentáře

Výrobci telefonů, kteří se snaží získat pro sebe co největší podíl na trhu, se snaží hledat mezery v nabídce konkurentů. Což není v současné situaci právě jednoduché. Jednou z cest jsou odolné telefony a smartphony, které slibují zvýšenou odolnost proti vodě, prachu i pádům z výšky. Jak si ale ukážeme dále, rozdíly v odolnosti jsou poměrně značné a rozhodně neplatí, že všechny odolné mobilní telefony vydrží to samé. Naopak rozdíly v provedení jsou obvykle větší, než mezi značně zaměnitelnými běžnými telefony a smartphony.

Odolné telefony na vzestupu

Zatímco ještě před několika lety byly odolné telefony a smartphony na trhu spíše výjimkou, dnes má případný zájemce na výběr z řady značek a modelů. Ceny přitom nejsou díky konkurenci výrazněji vyšší než u klasických smartphonů, hlavní rozdíl je ale v robustnější konstrukci a obvykle i vyšší váze. Velká je i nabídka klasických „nechytrých“ odolných telefonů, vycházející z úvahy, že běžný uživatel u odolného telefonu nevyužije „v terénu“ takové funkce, jako u klasického smartphonu. Díky tomu lze o těchto modelech uvažovat spíše jako o druhých telefonech pro volný čas než jako o primárních přístrojích. Jsou také vhodné jako telefony pro seniory, kterým vše padá z rukou.

Odolnost se obvykle označuje tzv. stupněm krytí (kód IP+dvouciferné číslo, první číslice v rozmezí 0-6 udává odolnost proti prachu a druhá v rozmezí 0-8 proti vodě). Čím vyšší je toto číslo, tím vyšší je pak celková odolnost, přičemž nejvyšší hodnota ochrany je IP68. Pokud výrobce IP kód používá, znamená to, že se řídí mezinárodním standardem IEC 60529 a přístroj opravdu musí dané podmínky splňovat.

Před výběrem odolného telefonu si tedy dobře ujasněte, k jakým účelům chcete tento přístroj používat a co od něj očekáváte. Jen tak bude plnit vaše požadavky skutečně dobře.

Pokud se podíváme na značky na trhu, najdeme mezi výrobci odolných mobilů zejména menší alternativní hráče, kteří v této kategorii hledají svoji příležitost. Přitom obvykle platí, že ani nemají vlastní výrobu, přístroje si nechávají vyrábět na zakázku v čínských továrnách a jen na přístroje umisťují svoje logo. Mezi značky, na které narazíme nejčastěji, patří třeba Evolveo, Aligator, CAT, Colorovo, iGET nebo Sencor. Z větších výrobců se na odolnější modely zaměřuje asi jen Samsung a Sony. Ostatní velcí hráči o tento segment nemají příliš zájem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz