Jak propojit rezervační systém s Google kalendářem

Albert Ryba | 01.06.2015 | Internet a služby, Software | Žádné komentáře

Rádi bychom vás seznámili se zajímavou on-line službou Zapier, která slouží k integraci různých webových aplikací bez znalostí programování či závislosti na vývojářích třetích stran. Podporovány jsou již více než čtyři stovky API různých webových aplikací a služeb (seznam najdete zde). Jejich vzájemné propojení je za využití Zapieru otázkou několika minut, což si ukážeme i na konkrétním příkladu.

Jak Zapier funguje?

Při tvorbě integrace se pracuje s takzvanými Zapy. Jedná se vlastně o úkol složený ze dvou podúkolů, spojených s děním v tzv. Trigger app (spouštěcí aplikace) a Action app (aplikace vytvářející požadovanou akci). Ta první pro svoji aktivaci využívá Trigger, tedy spoušť, což je již konkrétní událost v nějaké aplikaci, a ve druhé lze vybrat Action, to je konkrétní akce v rámci cílové služby. Jednoduše se dá říci, že jde vždy o dvojici spojenou pravidlem „když nastane toto, udělej tamto“.

Například když se v sociální síti Twitter objeví určitá zmínka, mohu si nechat poslat SMS přes službu Beepsend SMS. Zmínka na Twitteru je tedy spouští a poslání SMS požadovanou akcí. Dalším příkladem může být třeba propojení rezervačního systému SuperSaaS s Google kalendářem, kterému se budeme dále věnovat detailněji.

Rozhraní služby je v angličtině, takže pro ty, kteří by měli problém se zorientovat – ač je vše jednoduché a intuitivní – uvádíme konkrétní postup. Pro začátek je vhodné se registrovat, čímž získáte možnost využívat testovací Free tarif. Po přihlášení se dostanete do hlavního rozhraní, kde buď vidíte existující Zapy (jež lze snadno vypínat pomocí tlačítka on / off, či je upravovat, mazat atd.) a nebo možnost vytvořit nový Zap. V tomto případě jednoduše zvolíte možnost „Make a Zap!“ Na následující stránce zvolíte v prvním políčku Trigger app a v jejím rámci konkrétní Trigger (spouštěcí aktivitu) a to samé i v případě Action app. V našem ukázkovém případě bude Trigger app SuperSaaS a Trigger pak vytvoření nové rezervace. Action App bude Google Calendar a Action vytvoření nové události přímo ve vašem kalendáři. Viz obrázek:

rsz_propoj-1

Dále se dostanete pomocí tlačítka Continue, zde nastavíte své přihlašovací údaje do jednotlivých služeb, které jste výše zvolili, potvrdíte potřebná povolení pro přístup a opět dáte Continue. Detailně je to vidět na následujícím obrázku:

rsz_propoj-2

V následujícím kroku máte možnost nastavit Filter (tedy filtr), což je možnost omezit spouštěcí akci na opravdu jedinečné a specifické události podle předdefinovaných parametrů, aby se Zapy nespouštěly pokaždé, ale jen skutečně v žádaných případech.

rsz_propoj-3

V dalším kroku nastavíte detaily cílové akce a v posledním kroku můžete Zap otestovat, a pokud jste spokojeni, tak jej můžete rovnou i spustit. Jakmile je jednou Zap vytvořen, funguje již automaticky a není potřeba se o nic dalšího starat. Jen počítejte s tím, že při každém provedení akce je započítán jeden Task (tedy realizovaný úkol).

Správná služba pro vás?

Zapier je sice komerční služba, k dispozici je ale i plán zdarma (Free). V jeho rámci si můžete vytvořit až 5 Zapů, které se spouští každých 15 minut a máte k dispozici 100 Tasků na měsíc. Dále jsou nabízeny plány Basic (měsíčně 20 dolarů / 3 000 Tasků / 20 Zapů po 15 minutách), Business (měsíčně 50 dolarů / 15 000 Tasků / 50 Zapů po 5 minutách), Business Plus (měsíčně 75 dolarů / 20 000 Tasků / 75 Zapů po 5 minutách) a nejvyšší plán Infrastructure (měsíčně 125 dolarů / 50 000 Tasků / 125 Zapů po 5 minutách). A kdyby vám ani toto nestačilo, lze se domluvit na individuálních podmínkách. Objednat lze i zvýhodněné roční tarify. Více o plánech najdete na stránkách služby Zapier.

Jak je vidět, Zapier je tedy připraven i pro klasické nasazení ve firmách a organizacích a jeho využití může ušetřit nejen nemalé finance, ale i lidské zdroje, které by na propojování webových aplikací využívaných firmami bylo nutné využít.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz