Jaké jsou výhody virtuálních privátních serverů?

Albert Ryba | 22.06.2015 | Aktuality | Žádné komentáře

Pokud firmy potřebují hostovat server, mají na výběr obvykle ze tří variant – klasický vlastní fyzický server (buď umístěný přímo u sebe  a nebo v hostingovém centru), který bývá označovaný také jako dedikovaný. Dále mohou zvolit virtuální privátní server a nebo klasický hosting, kdy se o server dělí s dalšími uživateli.

Samozřejmě každé řešení má svoje klady a zápory a je vhodné pro různé účely. Pokud chcete hostovat jen jednoduché webové stránky firmy, nemá obvykle smysl řešit nic jiného než obyčejný hosting. Naopak pokud jste velká firma, která potřebuje na serveru provozovat velký počet aplikací, pravděpodobně využijete celý fyzický (a následně virtualizovaný) server jen pro sebe. Řada firem z vlastních důvodů často preferuje mít server umístěný fyzicky „u sebe“, i když takový provoz nebývá zrovna nejlevnější ani nejefektivnější.

Pro mnoho úkolů se proto hodí virtuální privátní servery (označované také zkratkou VPS), které mohou nabídnout funkcionalitu dedikovaného serveru při mnohem zajímavějších cenách a v řadě situací může být VPS i výrazně vhodnějším řešením. Narozdíl od fyzického serveru, který můžete „nafouknout“ jen pomocí fyzického upgrade, jdou virtuální servery velmi dobře škálovat podle potřeby – typicky jen několika kliknutímy myši.

VPS je klasický virtuální stroj, který může běžet na jednom či více fyzických serverech a vy si sami můžete zvolit, jak velké systémové zdroje potřebujete. Nejste ničím omezeni, změny můžete provádět prakticky neustále a podle aktuální situace. Pokud server právě nevyužíváte, lze jej i zcela zastavit. Platíte jen to, co skutečně využijete. Nemusíte se obávat žádného zastarávání ani selhání hardwaru, protože virtuální stroj se může v případě havárie snadno převést na jiné „železo“.

I proto firmy stále častěji volí virtuální privátní servery před servery fyzickými, neboť nemusí investovat do drahého hardwaru a virtuální server dynamicky roste podle jejich potřeb. Virtuální servery se hodí pro e-shopy, komplexní weby, ale i pro provoz různých aplikací. Omezení zde nejsou prakticky žádná. Výhodou je i bezpečnost, kdy jsou veškerá data dostupná jen v rámci konkrétního virtuální serveru a každý VPS má svůj vlastní souborový systém. Nehrozí tedy, že by se k datům dostal někdo nepovolaný.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz