Pořídit si doménu .eu má pro firmy smysl

Albert Ryba | 09.06.2015 | Aktuality | Žádné komentáře

Ačkoliv zažitým standardem pro umístění firemních stránek je stále doména .cz, pro řadu firem má smysl i doména .eu. Ta může mít v některých případech potenciál dokonce národní doménu kompletně nahradit. V následujícím článku si vysvětlíme proč.

Obvykle zmiňovanou výhodou domény .eu je pro firmu možnost prezentovat svoji evropskou identitu a příslušnost domény k Evropské unii. To ocení zejména firmy a organizace, které chtějí prorazit na globálním trhu a pro které by koncovka .cz mohla být omezující. Řada potenciálních globálních klientů totiž ani nemusí vědět, že nějaká Česká republika existuje a kde leží. Oproti tomu Evropská unie jako ekonomický pojem je pro zastřešení a důvěryhodnost výrazně lepší „nálepkou“.

K dalším výhodám domén .eu lze řadit třeba možnost využívat jednu koncovku pro webové stránky v různých jazykových variantách a odbourává se tak poměrně náročný koncept, kdy stránky určené pro jednotlivé země byly vždy umístěné na doméně s odpovídající koncovkou a typicky i s vlastní správou a hostingem. Pokud se tomu chtěly firmy vyhnout, tak do příchodu domény .eu měly možnost využívat pouze generické domény (někdy označované také jako nadnárodní – jde např. o domény com, .org., .info, .name, .biz atd.) a eu doména je tak pro ně zajímavou alternativou. A za zmínku stojí určitě i skutečnost, že při registraci domén pro různé země mohlo docházet k problémům s jejich obsazeností a nutností je draze vykupovat či vymýšlet jiné názvy.

Nesmíme zapomenout ani to, že domény .eu mají oproti většině domén nejvyššího řádu výrazně nižší registrační i udržovací poplatky, které jsou na úrovni desítek korun za rok. Pro firmu tedy není důvod si vhodnou doménu .eu nepořídit, už jen z toho důvodu, aby jí někdo neobsadil a tím společnosti nezpůsobil zbytečné nesnáze.

Doména .eu byla zavedena na konci roku 2005 a oslaví tedy letos již deset let svojí existence, během které překonala počáteční nedůvěru a v současnosti jsou registrovány již miliony domén .eu. Velmi populární jsou přitom v Německu, Holandsku, Francii, Velké Británii, ale také třeba v Polsku. Tuto doménu mohou získat jak právnické, tak i fyzické osoby a správu má na starost nezisková organizace EURid. Bez zajímavosti není ani to, že jedna z regionálních kanceláří EURid působí právě v Praze.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz