Zájem firem o pojištění proti útokům hackerů roste

Albert Ryba | 20.07.2015 | Aktuality | Žádné komentáře

S přesunem byznysu na internet se zvyšují i hrozby útoků hackerů, které pro firmy mohou znamená výrazný zásah do jejich byznysu. Neexistuje prakticky žádný systém připojený do internetu, který by byl zcela bezpečný a podle bezpečnostních expertů obvykle platí, že pokud se kybernetičtí útočníci rozhodnou nějakou společnost napadnout, je jen otázkou toho, jak to bude náročné. Ale nikoliv zda to bude či nebude proveditelné.

V této souvislosti se proto objevují nové služby pojišťoven, které nabízí možnost pojistit se proti útokům hackerů. Například pojišťovna AIG zaznamenává výrazný nárůst o pojištění s názvem Cyber Edge, které postižené firmě nejen pokryje ušlé zisky, ale i další související náklady, které jsou s útokem hackerů a likvidací následků spojeny.

Podle dostupných dat auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers jsou oblíbeným cílem útoků zejména finanční instituce a následně energetické firmy. Útočníci se snaží získat zejména data klientů či provést změny na jejich účtech. Případně vyřadit dostupnost služeb. Pro ilustraci – zatímco v roce 2013 bylo podle údajů výše zmíněné auditorské společnosti provedeno 4628 útoků na finanční společnosti a celková škoda byla vyčíslena na 2,7 milionu dolarů, v roce 2014 to bylo již 4978 útoků a škoda dosáhla 3,4 milionu dolarů. V oblasti energetiky bylo v roce 2013 zaznamenáno celkem 1179 útoků, a v následujícím roce pak již 7391 útoků. Ale vyloučené nejsou ani firmy působící v jiných odvětvích, například v oblasti dopravy.

V poslední době byl mediálně propíraný zejména útok typu DDos (Distributed Denial of Service) na servery polské letecké společnosti LOT. V jeho důsledku muselo být zrušeno 10 letů a útok se dotkl zhruba 1400 pasažérů. Marko Antič, vedoucí oddělení finančních rizik české pobočky pojišťovny AIG, k tomu říká: „Případ letecké společnosti LOT je ukázkou, že hackerský útok má nejenom finanční dopad, ale může ohrozit i reputaci dané společnosti. V rámci pojištění Cyber Edge zajištuje AIG nejenom případné ušlé zisky, ale zároveň poskytuje konzultace s IT odborníky, právníky a hradí náklady spojené s krizovou komunikací.“

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz