Co nás mohou velká datová centra naučit o infrastruktuře?

Albert Ryba | 06.09.2015 | Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Společnosti po celém světě se skrz volbu nejvhodnější infrastruktury svých datacenter obvykle inspirují od webových gigantů jakými jsou například Facebook a Google. Ty následně upravují dle svých konkrétních potřeb.Právě tyto společnosti investují obrovské množství peněz za účelem vybudování datových center nové generace.

Podle průzkumu analytické společnosti Gartner se celosvětově za systémy datových center v roce 2015 utratí celkem 143 miliard dolarů, což je oproti roku 2014 nárust o 1,8 procenta. Aktuálně jsme svědky nárustu inovací datových center a to nejen u technologických gigantů, ale také u ostatních společností, které považují tento druh investice jako významnou součást jejich obchodní strategie.

Zde je několik ukázek společností, které se mohou pyšnit inovativní infrastrukturou svých datových center.

Qarnot Computing – Inovativní datové centrum v Paříži

page-architecture

zdroj: qarnot-computing.com

Francouzská společnost Qarnot Computing, zabývající se informační technologií, aktuálně zavádí inovativní infrastrukturu svých datových center, která budou navíc do okolních domů rozvádět teplo. Jak je dobře známo – datová centra generují velké množství tepla. Právě proto většina z nich vyžaduje kvalitní klimatizaci, která jim pak pomáhá proti přehřívání. To je také důvodem, proč Google vybudoval ve Finsku datové centrum v celkové hodnotě 273 milionů dolarů, kde k chlazení svých serverů využívají chladného klimatu této země. Na druhé straně je právě Qarnot, který nabízí inovativnější řešení tohoto problému v podobě rozvodu přebytečného tepla do digitálních radiatorů pařížských domacností. Díky rozvodům přebytečného tepla vytvořeného běžícími servery se tak nemusí Qarnot obávat o jejich chlazení. Za tuto inovační záležitost dostala tato firma nespočet prestižních ocenení, včetně “2015 Cloud Innovation World Cup” z kategorií smyslného žití. Dle Qarnotu navíc tento decentralizovaný přístup do datových center eliminuje nebezpečí cílených útoků počítačových hackerů.

Tencent – Příští generace datových center

tencent-shenzhen-headquarter2

zdroj: forbes.com

Tencent, jakožto největší čínský portál poskytující internetové služby, investoval obrovské množství peněz do Průzkumu a vývoje pro datová centra. Společnost, kvůli vytvoření svých datových center, přijala Inovativní mikromodulární technologii datových center. Dle slov vedoucího inženýra Li-ho Dianlina je princip této technologie založen na strategii jít od menšího k většimu. Dianlin všem účastníkům 2014 Data Center Dynamics Converged Shenzhen konference oznámil, že konstrukce datového centra Tencentu bude naprostým opakem všech dosud postavených. Hlavním rozdílem je design, který bude mít podobu “malého domečku”. Podstatou tohoto designu je stavba hlavních bloků datového centra stejným způsobem jako tomu je u cihel malého domu. Mikromodulární datacentra Tencentu také přijala inovativní způsoby napájení a chlazení. K posledně zmiňovanému nevyužívají tradiční technologické způsoby chlazení za pomocí zvýšené podlahy. Na místo toho kombinují vertikální chladící systémy s technologií uzavřené studené uličky za účelem snížení spotřeby energie a nákladů. V současné době je micromodulární technologie široce používána v datacentrech internetových společností jakými jsou například Google, Facebook či Yahoo.

PokerStars – Zabezpečení síly výpočtu

image

zdroj: pokerstars.it

Pokerstars, celosvětově největší poskytovatel online pokeru, který má více než 50 milionů registrovaných uživatelů, zainvestoval taktéž obrovské množství peněz do technické infrastruktury svých herních platforem – počítačů a mobilů. Vzhledem k tomu, že je jejich byznys model založen na vytváření pozitivních zkušeností zákazníků bez jakýchkoliv problémů a zpoždění během her, je zapotřebí implementovat nejmodernější technologii stejně jako vytvořit spolehlivou síťovou infrastrukturu. Společnost však čelí větší výzvě pokud jde o design datového centra. To potřebuje každou vteřinu zvládnout v průměru 700 poker kombinací hraných, s tolik jak 20 tisíc ruce se hraje souběžně. Společnost udržuje bezpečnost na vysoké úrovni a z tohoto důvodu zaznamenává a bezpečně ukládá každou z dosavadně odehraných her na Pokerstars platformě. Ke dnešnímu dni má celkem uloženo přes 128 miliard odehraných her. Je zátěž v datovém centru je dále zvýšena tím, že na začátku roku 2015 se společnost rozšířila o Pokerstars kasíno, které navíc k pokeru nabízí také kasinové hry jako blackjack a ruletu. Společnost, aby bylo možné zvládnout tento velký objem dat a eliminovat případná zpoždění, replikovány mezi weby. To znamená postavení “internetu na vrchol internetu”, tedy s linkami kabelů začínajících v data centru na ostrově Man, pokračujíc přes Irsko a Velkou Británii až do Evropy a Severní Ameriky. Touto cestou se společnost ujistila, že hráči nemohou během svého počínání ztratit připojení s jejich serverem a mohou si tak užít rychlou, bezpečnou a bezproblémovou hru.

Dropbox – Jak uložit celosvětová data

pfc308-how-dropbox-scales-massive-workloads-using-amazon-sqs-aws-reinvent-2014-3-638

zdroj: slideshare.com – Amazon Web Services

Služby online úložiště ukládají data pro více než 400 milionů uživatelů, kteří na základě statistik Dropboxu každých 24 hodin synchronizují více než 1,2 miliardy souborů. Jak je možné to zvládnout? Ještě když to byla malá společnost, Dropbox se pro zvládnutí všech požadavků rozhodl využít vlastních fyzických serverů v kombinaci s S3 servery od Amazonu. Tato kombinace soukromě vlastněných a pronajatých serverů vytvořila hybridní infrastrukturu, která fungovala skvěle po dobu více než 7 let. Dle slov Andrewa Fonga, vedoucího inženýra Dropboxu, který na konferenci O’Reilly Velocity 2013 mluvil o datacentrech této společnosti, tento hybridní přístup funguje skvělě pouze pro začínající či menší společnosti v jejich počáteční fází vývoje, když ještě neví jak bude jejich růstová křivka vypadat. Věří také, že tento hybrid infrastruktura přinesl Dropboxu zajimavou strukturu cenování, která pomohla firmě omezit technické náklady a zajistila jim v začátcích statut konkurenceschopné společnosti.

Veškeré výše uvedené druhy přístupů znamenaly pro jednotlivé firmy úspěch a bylo jim tak umožněno pokračovat v růstu, omezit své náklady a sloužit svým uživatelům spolehlivě.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz