Internet věcí roste meziročně o desítky procent

Albert Ryba | 15.11.2015 | Internet a služby | Žádné komentáře

Podle společnosti Gartner bude již v roce 2016 v provozu 6,4 miliardy připojených “věcí”. To představuje meziroční nárůst o 30 %.

Analytici zkoumali hodnotu a dopad internet věcí (IoT) na byznys na konferenci Gartner Symposium/ITxpo 2015, která proběhla 8-12 listopadu v Barceloně.

Nezávislá analytická společnost Gartner předpovídá, že v roce 2016 bude celosvětově využíváno na 6,4 miliardy připojených věcí, což představuje 30 procentní nárůst oproti roku 2015. Do roku 2020 by toto číslo mělo narůst na 20,8 miliardy. V příštím roce tak bude připojováno každý den 5,5 milionu nových zařízení.

Gartner odhaduje, že internet věcí (IoT) podpoří v roce 2016 celkové výdaje na služby v objemu 235 miliard dolarů (to je o 22 procent víc než v roce 2015). Mezi službami budou dominovat zejména profesionální (takové, kdy podniky spolupracují s externími partnery v oblasti návrhu, instalace a provozu IoT systémů), nicméně služby v oblasti konektivity (prostřednictvím telekomunikačních operátorů) a služby pro koncové zákazníky porostou rychlejším tempem.

“Služby IoT jsou tím, co skutečně zvyšuje jeho hodnotu. Rostoucí pozornost je věnována novým službám poskytovaným dodavateli a organizacemi orientovanými na koncový trh,” říká Jim Tully, viceprezident a analytik společnosti Gartner.

Nejvíc peněz od velkých podniků
“Vedle připojených aut bude největší počet připojených věcí připadat na koncové uživatele, budou to ale velké podniky, které utratí v oblasti IoT nejvíce,” vysvětluje Tully. Podle odhadu Gartneru budou v roce 2016 na koncovém trhu 4 miliardy zařízení a v roce 2020 se bude jednat o 13,5 miliardy. Celkově pak má být v roce 2020 do internetu věcí zapojeno přes 20 miliard zařízení.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz