Výdaje na ICT mají stále větší vliv na výkon ekonomiky

Albert Ryba | 08.12.2015 | Aktuality, Ostatní | Žádné komentáře

Výdaje na informační a komunikační technologie v České republice budou hrát stále větší roli ve výkonu ekonomiky státu. Této situace si všímá také vláda a i v této souvislosti Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy letos na podzim ohlásilo, že plánuje podpořit tento trend ve výuce dětí a zařadit informatiku jako samostatný vyučovací předmět již na první stupeň základních škol.

Pokud česká ekonomika v několika předešlých letech pocítila dopady světové ekonomické krize, pak to bylo v roce 2009, kdy jsme zaznamenali první meziroční pokles HDP samostatné České republiky. Již v předchozím roce výdaje na informační a komunikační technologie meziročně klesly o téměř 18 miliard korun. V roce propadu české ekonomiky výdaje na ICT znovu klesaly, tentokrát o více než 30 miliard Kč. Od roku 2011 do 2013 se pak meziroční srovnání výdajů na ICT pohybují kolem nuly a v záporných číslech. Ekonomika státu se sice v této době pohybovala v kladných hodnotách, její růst však byl velice pomalý. Z předběžných odhadů je pak zřejmé, že za poslední dva roky jak HDP, tak i výdaje na ICT znovu výrazně vzrostly.

Stabilizace a další růst ICT jsou však silně spjaty s vysokoškolským studiem. V českých univerzitách a vysokých školách je IT vzdělávání na vysoké úrovni. Právě tato konkurenceschopnost československých vysokoškolských projektů zaručuje udržitelnost vývoje investic do ICT v ČR do budoucna. Ze školského systému totiž vycházejí kvalitní absolventi, kteří nemají o uplatnění v oboru nouzi a prostředí kultivují. Často jejich kroky míří do zahraničí, což sice způsobuje mírný deficit IT expertů na lokálním pracovním trhu, na druhou stranu ale přitahuje zájem zahraničních investorů o podporu českých vysokých škol a IT projektů.

Studenti IT se tak mohou dostat k pracovním nabídkám již v průběhu studia, jejich ohodnocení je pak značně nadprůměrné – průměrná hrubá mzda na pozicích vhodných pro absolventy IT oborů je podle výzkumu 3. čtvrtletí 2015 kariérního portálu jobs.cz 34 740 Kč, přičemž již zkušený IT odborník si podle dat ČSÚ přijde v průměru na 43 229 Kč (data z roku 2013).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz