Realitní trh v ČR se zahřívá, Seznam.cz zveřejnil nové výsledky prodejů bytů

redakce | 16.03.2016 | Aktuality, Analýzy | Žádné komentáře

Společnost Seznam dnes zveřejnila aktuální výsledky projektu monitoringu vývoje cen bytů s názvem Realita českých realit. Zahrnuta byla data z portálu Sreality za rok běhu projektu (od ledna 2015 do ledna 2016). Ta poukazují na trendy, ke kterým na českém realitním trhu došlo.

Nesporným závěrem je to, že český realitní trh ožil a tento trend bude pokračovat i v roce 2016. Otázkou je ale spíše dlouhodobý vývoj.

Bytů v nabídce začíná být nedostatek, na Srealitách z nichž jsou data získávána, nabídka poklesla skoro o čtvrtinu (23 %), prodeje zrychlují (v průměru o 48 dní) a stejně tak roste i cena (v průměru o 9 %). Výrazné rozdíly jsou samozřejmě mezi regiony.

Detailní informace o jednotlivých regionech jsou volně k dispozici v přehledné mapce na webu www.realitaceskychrealit.cz.

Hrozí Česku cenová bublina?

Podle údajů Hypoteční banky se již postupně blížíme k vrcholům cen dosažených v roce 2008, starší byty jsou teď levnější už jen o 11,2 % a nové dokonce jen o 3,6 %. I přesto je stále ještě vhodná doba na koupi bytu, buď pro vlastní bydlení a nebo na investici. Také u pronájmu se zkrátila doba na sehnání nájemníka a to v průměru o 6 dní. Cena nájmu lehce klesla o 4 %.

Pokud by v některých regionech docházelo letos k cenovému růstu o 10 a více procent, pak lze uvažovat i o vzniku cenové bubliny v letech 2017 či 2018. Současné trendy jsou ale podle odborníků stále ještě zdravým růstem a kopírují rovnovážný vývoj ve většině evropských zemí. Sledované ukazatele se zatím nepodobají těm z roku 2007 a 2008, kdy byly dosaženy cenové rekordy. Nicméně bude hodně záležet na vývoji světové ekonomiky a na náladě kupujících, která je nyní mimořádně pozitivní. Riziko poklesu v následujících letech ale nelze bagatelizovat. Například Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol, v lednovém rozhovoru pro časopis Real-immo uvedl, že očekává příchod další cyklické recese kolem roku 2019.

Výjimečnou pozici má na českém realitním trhu Praha, ve které se prodává čtvrtina všech bytů. Průměrná cena je dvojnásobná u prodeje a o zhruba 80 % u pronájmu. Právě v Praze již nastává nedostatek volných bytů, což vede některé zájemce k přesunu do středočeského kraje, který je i z cenového hlediska zajímavější. Zajímavým jevem je i to, že Praha se z hlediska realitního trhu výrazně rozšiřuje a vysoké ceny nemovitostí jsou totiž i za jejími hranicemi (pokud jde o zajímavé lokality). Naopak některá dříve glorifikovaná satelitní městečka na okraji české metropole již ztrácí svoji prestiž. A to zejména díky chybějící infrastruktuře, nedostatečným službám a přelidněnosti.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz