Datová centra směřují k dalšímu zvýšení efektivity

Albert Ryba | 23.08.2016 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Hlavním trendem v oblasti datových center je již řadu let zaměřování se na další zvyšování jejich provozní efektivity. S tím souvisí stavba nových datacenter, která musí být prováděna pod dohledem odborných firem, jež zajistí stavbu těch nejpevnějších konstrukcí, které musí vydržet za všech podmínek. Z původního koeficientu efektivity (PUE) 2 až 2,5 se přes dnešní průměrné 1,5 bude hodnota neustále přibližovat ideální hranici 1. Největší pozornost pak bude zaměřena zejména na chlazení, freecooling, které se na režii datacentra podílí největší měrou. Pomáhá ale i moderní hardware, který je značně energeticky efektivnější než před několika lety.

Velká část datových center v České republice vznikala vestavbou do již existujících objektů, což s sebou přinášelo řadu komplikací od problematické úpravy stavebních plánů, znatelných provozních rizik až po snížení bezpečnosti, která by pro každé datacentrum měla být zcela primární. Současným trendem je budování nových objektů, které by nebyly omezovány parametry původních budov. Prvním příkladem samostatného objektu vybudovaného na „zelené louce“ pouze za účelem provozu serverů je datové centrum ServerPark, které bylo slavnostně otevřeno v loňském roce. Do budoucna lze předpokládat, že počet samostatných objektů datacenter bude stále narůstat.

Hlavní výhodou datových center, která vznikala jako samostatné prostory, je jejich vysoká míra zabezpečení, díky čemuž jsou připravena i na několikatýdenní blackout Prahy. Datová centra musí být vždy dobře zabezpečená proti případnému požáru nejlépe automatickým hasicím systémem s inertním plynem, ale také musí být kvalitně vybavena na případný blackout. Každý klient si pak může ověřit, jakým způsobem je jeho datové centrum připraveno na krizové situace například tím, zda splňuje technologické standardy TIER IV, které zajišťují, že prvky ochrany provozu datového centra jsou minimálně zdvojené, aby pravděpodobnost výpadku byla téměř nulová.

S otázkou bezpečnosti datových center souvisí i vývoj nejrůznějších technologií a řada výzkumů, jejichž cílem je nalézt co nejefektivnější způsoby provozu jednotlivých serveroven.  Probíhaly proto experimenty s chlazením serverů ponořenými v oleji i tendence k vystřídání bateriových UPS za systém rotačních UPS. Ani v jednom případě se však neprokázala jejich větší efektivnost, proto se stále více přistupuje k realizaci datacenter s přímým či nepřímým freecoolingem – systémem chlazení a systém bateriových UPS zůstává. Možným trendem budoucnosti je stále snaha o větší kompaktnost, což dokazuje i to, že umístění celého datacentra v jediném kontejneru dnes již není ničím výjimečným. Zásadním problémem současných datových center tohoto typu je však skutečnost, že nenabízejí rovnocenný komfort pro všechny servery, jako je tomu v běžném datacentru.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz