IT oddělení ve firmách pomáhají v plánování firemní strategie

Albert Ryba | 18.08.2016 | Aktuality, Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Rychlé proměny trhu, tlak na inovace a vývoj nových produktů vyžadují co nejtěsnější propojení byznysové a technologické části firem a organizací. V České republice je do plánování firemní strategie zapojeno 51 % interních IT oddělení, další přibližně třetina se zapojuje formou konzultací. Pouze 18 % IT oddělení není do strategických rozhodnutí zapojováno vůbec.

Vyplývá to z výzkumu, který pro společnost Cisco na jaře 2016 zrealizoval magazín Inside mezi vrcholovými představiteli českých firem. Pětina respondentů uvedla, že jejich IT oddělení je iniciativní a přichází s vlastními nápady na významné inovace produktů a služeb. Zhruba v polovině firem pak IT pomáhá lidem v byznysu rozvíjet jejich vlastní inovační koncepty.

Výsledky výzkumu zároveň odhalují rostoucí tlak na vysokou flexibilitu IT oddělení. Na netriviální požadavky byznysu (jako je třeba změna webu, nasazení nové aplikace nebo nástroje) dokáže 13 % IT oddělení reagovat velmi rychle, tedy v řádu dnů. Dalších 44 % pak reaguje v řádu jednoho až dvou týdnů, dvě pětiny v řádu měsíců.

Firemní IT oddělení českých organizací jsou ve většině případů schopna vyřešit všechny nebo téměř všechny požadavky byznysu – shodlo se na tom 53 % respondentů. Celkem 44 % uvedlo, že některá řešení, nástroje a aplikace si byznys nachází a zajišťuje sám.

České organizace zároveň dbají na to, aby měl byznys kontrolu nad rozpočtem věnovaným na technologie: jen v sedmi procentech organizací je IT rozpočet v samostatné kompetenci příslušného oddělení, ve zbylých 93 % případů může do IT investic v různé míře mluvit i byznys. Návratnost technologických investic zkoumají téměř dvě třetiny organizací – 44 % u většiny investic, 20 % alespoň u některých.

Výzkum proběhl na jaře 2016 mezi představiteli vrcholového vedení 45 firem a organizací v ČR.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz