Vybíráte datové centrum? Chtějte jen to nejlepší

Martin Noska | 29.09.2016 | Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Pro řadu firem, zejména těch menších, nemá smysl provozovat vlastní datové centrum, ale vyplatí se jim přesunout svoje servery k externímu poskytovateli. Podívejte se na důvody a posuďte sami.

Na rozdíl od často nevyhovujících malých serveroven umístěných v sídlech firem mají totiž specializovaná datacentra celou řadu výhod – budovy pro datová centra se staví prakticky na míru, je zde zaručen trvalý dohled, zajištěna dostatečná konektivita a samozřejmě i odpovídající chlazení, příkon a náležitá bezpečnostní opatření. Rizika s možným výpadkem serverů jsou tak omezena na minimum. Zejména chlazení bývá v nevyhovujících prostorách značný problém a v horkých letních dnech snadno může dojít ke kolapsu serverů z důvodu přehřátí.

Do velkých datových center tak v posledních letech přesouvá svoje servery stále více společností, které potřebují mít zajištěnou kvalitu běhu zejména svých klíčových aplikací. Například Russell Senesac ze společnosti Schneider Electric pak hovoří o tom, že již v letošním roce bude 17 % společností plně outsourcovat služby datových center a toto číslo dále poroste.

O pronájmu technologických prostor se hovoří také jako o kolokačních službách a jde vlastně o určitý druh outsourcingu. Firma se tak může soustředit na svůj byznys a odpadnou jí zbytečné starosti a investice spojené s vlastním datovým centrem. Ušetřit může ale i lidské zdroje – což je důležité zejména v případě, že nejste technologickou firmou a správa IT je pro vás noční můrou.

David Cappucio, viceprezident analytické společnosti Gartner, je přesvědčený, že klasický provoz IT infrastruktury v rámci vlastní firmy je již archaismus a její přesun do externího datového centra je v současnosti nejlepší možností. Ideálně v kombinaci s cloudovými službami. To odpovídá i představám analytiků IDC, podle nichž již v roce 2018 bude 65 % všech IT zdrojů firem pocházet z kolokovaného a cloudového prostředí. Už jen proto, aby diverzifikovali svoje IT prostředí a neměli vše umístěné na jednom místě.

Jak vybrat správné datové centrum?

Pokud vybíráte datové centrum, je potřeba se řídit více faktory. Pokud jde o umístění serverů s kritickými aplikacemi, rozhodně by hlavním měřítkem neměla být cena, ale v prvé řadě reputace poskytovatele služeb a technologická úroveň celého datového centra. Jak tedy při výběru nejlépe postupovat? Pokud jste se rozhodli pro přesunutí svých serverů do externího datového centra, je potřeba tomuto kroku věnovat důležitou pozornost.

Rozhodně se nenechte „zlanařit“ prvním obchodním zástupcem, se kterým se sejdete, ale udělejte co nejširší výběrové řízení, do něhož zahrnete co nejvíce poskytovatelů. Je pravděpodobné, že řada z nich pro vás bude mít individuální nabídku, kterou bude moci přizpůsobit vašim potřebám a konkrétní situaci a je zde i prostor pro vyjednávání. Neřiďte se jen ceníky na webu, ale vždy si vyžádejte nabídku přímo pro vás. Někdy i drobný rozdíl může hrát ve výsledku důležitou roli, a pokud máte nějaké specifické požadavky, rozhodně nedělejte kompromisy a neslevujte z nich. Pozor zejména na poskytovatele, kteří se snaží pronajmout prostor v již zastaralém datovém centru, které již delší dobu neprošlo modernizací.

Pokud jste si vybrali několik favorizovaných kandidátů a prozkoumali technické detaily datových center, jejichž prostory se vám nabízejí, zaměřte se na reference. A zkuste najít nejen ty, které uvádí samotný provozovatel datového centra. Identifikovat jednoho nespokojeného klienta je obvykle cennější, než deset spokojených.

A i v případě, že již padne finální rozhodnutí, zkuste znovu jednat o celkových podmínkách kontraktu, protože zde může být ještě prostor pro jejich zlepšení. Znovu připomínáme, že nejlepší poskytovatel není ten nejlevnější, ale ten, který vašim požadavkům odpovídá nejlépe. IT je klíčovým prvkem pro fungování vašeho byznysu a jakýkoliv kompromis v této oblasti se pak může nepříjemně projevit i v obchodních procesech. Chtějte proto jen to, co je pro vaši situaci opravdu to nejlepší.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ dva = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz