Ztracený mobil zaměstnance může firmu vyjít na miliony

Albert Ryba | 25.09.2016 | Bezpečnost, Mobilita | 1 komentář

Tři čtvrtiny firem dnes dovolují zaměstnancům používat soukromé zařízení pro pracovní účely. Firmy tak ušetří nemalé náklady, ale zároveň riskují ztrátu citlivých dat. Celá polovina zaměstnanců již někdy ztratila důležitá firemní data uložená na soukromém zařízení. Ztráta citlivých dat přitom může firmě způsobit i milionové škody.

Americká společnost Varonis provedla průzkum týkající se možnosti a způsobu užívání soukromých chytrých zařízení ve firemním prostředí. Důraz byl kladen především na možný bezpečnostní dopad v podobě ztráty citlivých firemních informací. Z průzkumu mezi 170 společnostmi vyplynulo, že téměř třem čtvrtinám respondentů je umožněno přistupovat ze soukromých zařízení i k firemním datům. Pouze 26 procent dotázaných ale uvedlo, že jejich zaměstnavatel má vlastní oficiální politiku, která zakazuje přístup soukromých zařízení do firemního prostředí.

A o nic lepší není ani situace v tuzemských firmách. „Pracovní a osobní život zaměstnance se protíná čím dál víc,“ vysvětluje Daniel Haris ze společnosti FreeDivision, podle kterého nejsou české firmy zatím schopné na tento trend reagovat. „Riziko je o to větší, že převážná většina zaměstnanců, kteří využívají svoje zařízení ve firemním prostředí, patří do vedení společnosti či jsou to obchodníci, kteří tráví většinu času na cestách“ varuje Haris.

Podstatným rizikem, které by firmy neměly podceňovat, je tak i možnost ztráty takového zařízení. V průzkumu společnosti Varonis celých 50 procent dotázaných uvedlo, že již někdy ztratili zařízení s důležitými firemními informacemi, přičemž polovina z nich připustila, že ztrátou způsobili konkrétní bezpečnostní dopad.

Ještě více znepokojující je fakt, že 13 procent respondentů ztratilo zařízení, které nebylo chráněno ani tím nejzákladnějším bezpečnostním opatřením. „Každé takové zařízení je pro firmu obrovským bezpečnostním rizikem, které může mít nedozírné důsledky,“ uzavírá Haris.

1 komentář u článku “Ztracený mobil zaměstnance může firmu vyjít na miliony”

  1. TBK napsal:

    To jsou ale bláboly, co pane Harisi?

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz