Nedostatek IT odborníků se bude ještě prohlubovat

Albert Ryba | 01.10.2017 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Odborníků v oblasti informačních technologií je dlouhodobě nedostatek a dá se předpokládat, že v následujících letech i nadále poroste. Jedná se o jeden z mála oborů, v nichž se téměř neprojevila ekonomická krize. Vyplývá to z analýzy portálu Prefesia.cz.

Poptávka po IT odborníchc byla během recese vyrovnaná, v letech 2013 a 2014 začala mírně růst, v roce 2015 se zájem zvýšil téměř o čtvrtinu a letos dále akceleruje. Například počet nabídek pro programátory, testery, systémové administrátory nebo správce sítí byl v letošním třetím čtvrtletí dvojnásobný oproti roku 2012. IT odborníci nejvíce chybějí ve státní správě, ale kvalifikované odborníky shánějí i komerční firmy. Značně vzrostla poptávka v oboru bankovnictví.

IT je poměrně specifický obor. Velké množství lidí zde funguje jako OSVČ, a pokud jsou v zaměstnaneckém poměru, firmy jim často nabízejí poměrně nestandardní podmínky. A není se co divit, IT odborníci chybějí v celé Evropě. Vzrůstající tendenci očekávaných platů v IT zaznamenáváme už od roku 2011, v ostatních oborech se tento trend začal projevovat až v průběhu roku 2014.

Největší zájem je o programátory, správce informačních systémů a sítí, systémové administrátory a servisní techniky. V poslední době rezonuje také téma big data, takže firmy často hledají specialisty v oblasti Business inteligence a datové analytiky. Velká poptávka je i po SAP specialistech.

Co do počtu nabídek pro odborníky na IT jednoznačně vedou Praha a Brno, v roce 2015 bylo 26 % nabídek s místem práce v Praze a 20 % v Jihomoravském kraji. Třetím je Moravskoslezský kraj s 12 %. Podle velikosti firem bylo nejvíce nabídek z firem se 20-49 zaměstnanci a s 10-19 zaměstnanci, ale meziročně rostly především velké korporace s 1000+ zaměstnanci (nárůst o 84 %).

Platově je tento obor nadprůměrný. Průměrný očekávaný plat v IT je o 7 000 Kč vyšší než všeobecný průměr. Nástupní plat absolventů je u některých profesí až o 15 000 Kč vyšší než v jiných oborech. Podle údajů na Platy.cz si oproti loňskému roku nejvíce polepšili databázoví analytici a webmasteři (o 7 %), v průměru o 6 % více oproti loňsku dostanou IT architekti. Ti mají z těchto pozic nejvyšší průměrnou mzdu, a to 63 569 Kč; databázoví analytici 35 520 Kč a webmasteři 24 699 Kč. Finanční ohodnocení je ale poměrně výrazně odlišné z pohledu regionů. Například výše zmíněný IT architekt si v Praze vydělá v průměru 83 148 Kč, v Libereckém kraji pouze 47 958 Kč.

Důvod je logický – poměřujeme pozice v celkem nesouměřitelných podmínkách. V Praze a v Brně sídlí většina technologických a konzultačních firem, které často zaměstnávají i odborníky, kteří fungují v nadnárodních týmech, kde je jejich finanční ohodnocení vyšší. Sídlí zde také ústředí mnoha firem i státních institucí, což s sebou nese i zastřešení velkých projektů s lepším finančním ohodnocením.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz