Analýza: Jak se změní podnikové IT do roku 2020?

Albert Ryba | 03.11.2017 | Analýzy | Žádné komentáře

Analytická společnost IDC vydala předpověď vývoje hlavních trendů v oblasti informačních a komunikačních technologií pro letošní rok a další období až do roku 2020.

Předpovědi trendů v oblasti IT vydává společnost IDC v rámci svého nového výzkumného programu IDC FutureScapes 2017–2020, jehož smyslem je seznámit ICT odborníky s technologiemi, které budou udávat směr vývoje podnikového IT a ovlivňovat byznys v blízké budoucnosti, typicky v tříletém období, se kterým jako s plánovacím cyklem pracuje většina podniků.

V digitálně transformované ekonomice překonává jak konkurence, tak obchodní příležitosti zeměpisné hranice i vymezení jednotlivých odvětví. Manažeři musí přemýšlet o obchodní strategii, výnosových modelech, marketingových cílech a o inovacích a ti, kdo dnes mohou nasměrovat IT rozpočet na nové iniciativy, budou mít hlavní slovo při udávání budoucího směru.

„Dnešní podnikové IT lze v zásadě rozdělit do dvou skupin. Do jedné patří ti, kdo efektivně využívají moderní digitální technologie, nové obchodní modely a podnikatelské přístupy, do druhé ti, kdo se potýkají s technickou zaostalostí, těžkopádnými podnikovými procesy a absencí vize digitální budoucnosti,“ říká Steven Frantzen, viceprezident společnosti IDC odpovědný za výzkum v regionu EMEA a generální ředitel IDC v regionu CEMA. „Zásadní je dnes komplexní, holistický přístup k řízení technologického cyklu s maximálním využitím technologií, které IDC nazývá akcelerátory inovací — robotiky, 3D tisku, IoT, kognitivního computingu, pokročilých bezpečnostních technologií a přirozených rozhraní.“

Probíhající digitální transformace významně ovlivňuje podnikové IT – jeho vedení, organizaci i chod. Mění se role IT managementu a ti, kdo se nedokáží přizpůsobit nové realitě a aktivně zhostit nových výzev, ztratí relevanci. IDC shrnuje předpovědi týkající se postavení a úkolů CIO a IT manažerů v analytické studii IDC FutureScape: Worldwide CIO Agenda 2017 Predictions.

* Do roku 2019 bude 40 % IT projektů přímo souviset s vytvářením nových digitálních služeb a zdrojů výnosů založených na využití dat.

* 40 % IT ředitelů v roce 2017 kvůli nedostatku vize, důvěryhodnosti nebo schopnosti přesvědčit nezíská vedoucí roli v digitální transformaci podniku.

* Do roku 2019 nahromadí 80 % takzvaně bimodálních IT organizací paralyzující technický dluh, jehož důsledkem bude spirála růstu složitosti a nákladů a ztráta důvěryhodnosti.

* Do roku 2018 se 45 % IT ředitelů zaměří na platformizaci s využitím DevOps pro zrychlení vývoje, snížení nákladů a zlepšení akceschopnosti.

* Do roku 2019 přijme 70 % IT organizací myšlení a uspořádání práce podobné start-upové firmě s využitím postupů Agile a open-sourcových komunit.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz